Активен въглен за красива и сияйна кожа

Активен въглен за красива и сияйна кожа

Разберете как употребата на активен въглен може...

Диетата на Дари: Минус 14 килограма за година

Диетата на Дари: Минус 14 килограма за година

Нашата читателка Дари споделя начина, по който е...

Да се върна ли при бившия? Първо си отговорете на 5 други въпроса?

Да се върна ли при бившия? Първо си отговорете на 5 други въпроса?

Навярно поне веднъж в живота ви се е случвало да...

Детето - добрият помощник на мама

Детето - добрият помощник на мама

Освен да е вечно цапащо и обръщащо къщата...

Енрике Иглесиас отвори ресторант в Маями

Енрике Иглесиас отвори ресторант в Маями

Певецът Енрике Иглесиас и първата ракета в...

Модератори: Rama, vesal, momo

Мнениеот Викторияreal » 15 Фев 2017, 12:39

Не обичам да коментирам работата си, защото всъщност много я харесвам, но поредната обида днес ме накара да искам да споделя.
В момента работя като рекрутър, набирам хора за работа. Моята работа е конретно да изпитвам техния английски и да им помагам за последващи стъпки.
Така, всеки ден пред очите и ушите ми минават ужасно много хора, които тъврдят, че говорят перфектен английски, а аз на база опита и няколко въпроса следва да преценя дали са подходящи за целите на организацията, която търси хора с английски език.
Ся, не е казано, че ако можеш да водиш що-горе нормален разговор може да учиш хората , нали?! Аз се имам за сравнително грамотна, но не бих тръгнала да уча някой на български, защото най-малкото ще омешам глаголните времена.
Както и да е, днес отново някаква дама ме нарече арогантна и измамница, слушах си интервюто два пъти, не, не бях арогантна, бях внимателна, което ми е в длъжностната характеристика, трябва да съм внимателна и да изслушвам; да давам възможност да говорят и да се изкажат, да разбера, че като си на интервю, вероятно си доста притеснен. Добре де, разбирам. А те не разбират, че когато казват "Говоря английски" следва и да го докажат...
Та така, лоши са работодателите, а тези, които търсят работа че от тях понякога и чеп за зеле не става...туй няма значение, и те хляб трябва да ядат....
Аватар
Викторияreal
наш човек

Мнениеот Ziggi » 15 Фев 2017, 13:10

Ами тя явно не е получила работата и за да не си каже -'аз съм си виновна', търси друг да й е виновен. И в случая си ти. Не им се връзвай. По начало да се работи с хора е трудно. Всеки си изкарва настроенията върху теб. Важното е работодателите да са доволни. А и ти да си си чиста пред съвестта си.
Ziggi
нов

Мнениеот Викторияreal » 15 Фев 2017, 14:36

Знаеш ли, кое е по-страшното, че специално тази дама ме обижда и псува... в имейл! Не е първата де, но някак...абе , обидно е
Аватар
Викторияreal
наш човек

Мнениеот Bambulka » 15 Фев 2017, 14:37

Вики, не знам дали си даваш сметка, но споделяйки този случай от работния си ден, ти засягаш една много болезнена тема на обществото ни, която тепърва ще се разраства и ще добива нови и нови мащаби. Темата е за липсата на кадри. Жалко, но образователните реформи ни доведоха до там, че да е все по-трудно да се намира читав персонал за различните сектори на икономиката. И ако допреди 15 години, в условия на поприключило раздържавяване и липса на стабилен частен сектор у нас, големият проблем за хората беше безработицата, то сега сме изправени пред още по-голямата драма - бизнес има, но кадри няма. Работодателите (добри или лоши) ще се сблъскват все по-често с хора с претенции и самочувствие, но без покритие. А без покритие е, защото държавната образователна политика буквално утвърди незнанието като нещо нормално. Сега излизаш от гимназия (в университета не е много по-различно) с бележник, пълен с шестици и си вярваш, че знаеш - как така да не знаеш като черно на бяло и официално документирано имаш Отличен. А всъщност си тотална грешка на Системата...
Вики, успокой се и не приемай лично такива нападки. Ти си знаеш, че си професионалист и че си направила каквото е нужно, за да не се изложиш пред шефовете си, наемайки някой, който няма да се справя със задълженията си. Приеми такива обвинения като оправданията на г-н/г-жа Х пред себе си за това, че не се е справил/а, но не си длъжна да влизаш в положение и изказваш съпричастие към тях за това.
Щастието е добро здраве и лоша памет!
Аватар
Bambulka
наш човек

Мнениеот Викторияreal » 15 Фев 2017, 15:31

Ами, то е тъй, но не става дума само за хлапаци, аз ти говоря за хора, които са на по 30-40 години, които са с претенции, но , за съжаление, без ни най-малка представа за себе си... И дори и да не стават точно за това, вероятно са добри в друго, това не е драма, но как е възможно, как да задаваш въпроси от рода на "Ти за какво ми се обаждаш сега? (интервю за работа, уговорено с кандидата), да си позволяваш да псуваш...
Аз самата често съм попадала в тази ситуация, от години работя с английски и испански и за съжаление френският ми е доста ръждясал; преди две години или малко повече кандидаствах за мечтана позиция - и отговорът беше "Английският ви е незадоволителен". Онемях. Беше и с правописна грешка писмото, което получих. Реших обаче, че е незадоволителен за техните критерии и си седнах на гъза, за да доучвам, по принцип. И даже не ми хрумна да напсувам някого. Да, криво мми беше. Но може ли ти да си на 30-40 години и да се държиш като побеснял от хормони тийнейджър? Страшно е
Мит е, че сме добри, съпричатни и работливи...мит е

ПС Мрънкам си, защото на ден говоря с по около 100 човека, 95 от тях са леш... тежи си, мамка му
Аватар
Викторияreal
наш човек

Мнениеот Domakinka » 15 Фев 2017, 15:52

В този случай става въпрос за културата на обущаване, доброто възпитание, позитивната нагласа към другия по принцип. Невъздържаността, агресията ни засипват отвсякъде. Аз също работя с много хора. И винаги съм внушавала на колегите и подчинените си, че ние като администрация /дали държавна, дали фирмена/ сме в позицията на "обслужващ персонал"; такъв, който да е в услуга и подпомагане на хората, а не важничещи началници и ментори. /Това се отнася и до онези, които просто не търпят чуждото противоречащо на тяхното мнение и нападат откровено и грубо инакомислещите отново от позицията на всезнаещи - визирам много от вихрещите се противоборства на този сайт./ Има си такива - твърде самовлюбени, темпераментни и ръбати хора, които подхождат към опонента си задължително като към враг, по-глупав, по-некомпетентен; когото на мига трябва да поставиш "на място", да вземеш преднина и да го надлаеш. И все пак вярвам, че с много такт, добронамереност и хубаво настроение ще спечелим повече в общуването с другите и така ще сме спокойни и ние, а те ще ни запомнят.
Domakinka
нов

Мнениеот Domakinka » 15 Фев 2017, 15:55

Опс, ха-ха - става въпрос за общуване!!!
Domakinka
нов

Мнениеот Bambulka » 15 Фев 2017, 16:48

Викторияreal написа: "Ти за какво ми се обаждаш сега? (интервю за работа, уговорено с кандидата), да си позволяваш да псуваш...

:o :shock:
Образованието си е образование, но и възпитанието е много важно. В този случай то явно е умножено по нула.
А културата на общуване, за която говори Domakinka, пък е висш пилотаж. За нея, освен всичко останало, е нужна и природна интелигентност, която не се придобива отпосле, а е натюрел.

Вики, искам да те питам, освен дискомфорта, който изпитваш след такова отношение на работа-търсещи, имаш ли разбирането на работодателите си? Нали поне от тяхна страна няма упреци към теб, че комуникацията ти с интервюираните за работа е некоректна? Всъщност мен това би ме смазало. Мнението на шефовете ми е важно, а нападките и неодобрението на работа-търсещите не ме интересуват. Знаят - наемам ги. Не знаят - пътен лист към дома. Не съм им аз крива, че не са достатъчно подготвени за длъжността, за която кандидатстват.
Аватар
Bambulka
наш човек

Мнениеот Викторияreal » 15 Фев 2017, 16:57

Bambulka написа:имаш ли разбирането на работодателите си? Нали поне от тяхна страна няма упреци към теб, че комуникацията ти с интервюираните за работа е некоректна? .

Не, нямам проблем.
Освен това всички разговори, които водя се записват и съответно следят за качество, т.е. аз не би трябвало да се държа зле, няма и как :) макар,, че понякога ми се иска, признавам си!
Но, нали пък на мен това ми е работата, да се държа добре
Аватар
Викторияreal
наш човек

Мнениеот danimin » 15 Фев 2017, 18:43

Вики, съжалявам за обидата! Сигурно ще ти се случи пак, не ти го пожелавам , но хората са такива. В нашия град ако говориш 2 езика и имаш някакво висше и директор ставаш. Няма значение какво можеш важни са езиците , добре е да са англ.,руски или немски и си супер.
Аватар
danimin
кандидат

Мнениеот MonaLisa3 » 15 Фев 2017, 23:04

Викторияreal написа:Знаеш ли, кое е по-страшното, че специално тази дама ме обижда и псува... в имейл! Не е първата де, но някак...абе , обидно е

А тя ли се свързва първа с вас и ли вие с нея?
Аватар
MonaLisa3
кандидат

Мнениеот Викторияreal » 16 Фев 2017, 09:25

MonaLisa3 написа:
Викторияreal написа:Знаеш ли, кое е по-страшното, че специално тази дама ме обижда и псува... в имейл! Не е първата де, но някак...абе , обидно е

кандидатства за работа, т.е. тя се е свързала с нас
Аватар
Викторияreal
наш човек

Мнениеот Domakinka » 16 Фев 2017, 09:39

Наскоро за пореден път се убедих, колко много зависи от нивото на посредника, който ти набира персонал. Да бъде той подготвен, да харесва дейността си, да е добре обучен, схватлив, психолог и да не гони сделката на всяка цена. Много е важно HR-специалистът да вникне точно за каква позиция и занимание се търси човек, да е наясно какви знания, качества и опит са необходими и да е компетентен в какво ще се състои бъдещата работа на кандидата. Особено, когато се търси човек с добро познаване на език, а не поназнайване. И така се стига и до безкомпромисното отказване на неподходящите. На никого не му е приятно да бъде отхвърлен, може и да изпуши и да си го изкара на тебе. Но ти следва да подминаваш простотията, без да си я слагаш вътрешно, щом си сигурна в себе си - имай самочувствие. Ще има и много хора, които ще ти бъдат благодарни.
Domakinka
нов

Мнениеот Блум » 16 Фев 2017, 19:17

На твое място, Виктория, аз бих се запитала какво не е наред с обявата. Че ми идват такива индивиди....

Друго. Ниво за английски се удостоверява с документ, отделно CV на английски, мотивационно писмо също/ ако още има такова чудо/, трудова книжка /за опит на позиция/. На HR -а не му е работа да изпитва. Ако ти е поставена задача конкретно това, то значи изпитвате хора без нужни документи и опит и шефовете ти са доволни /естествено/, но ядовете са за теб. Важно е и какво е заплащането, защото ако изискванията са много, а заплащането - мижаво, то няма да дойдат специалисти, а други хора. Такива хора, които ще ти скъсат нервите.

Та искам да кажа, че са навързани нещата.
И нямам страх от нищо, защото Ти си с мен.

www.youtube.com/watch?v=60hYX8ssBm4
Аватар
Блум
наш човек

Мнениеот Bambulka » 16 Фев 2017, 20:02

Блум написа:На твое място, Виктория, аз бих се запитала какво не е наред с обявата. Че ми идват такива индивиди....

Друго. Ниво за английски се удостоверява с документ, отделно CV на английски, мотивационно писмо също/ ако още има такова чудо/, трудова книжка /за опит на позиция/. На HR -а не му е работа да изпитва. Ако ти е поставена задача конкретно това, то значи изпитвате хора без нужни документи и опит и шефовете ти са доволни /естествено/, но ядовете са за теб. Важно е и какво е заплащането, защото ако изискванията са много, а заплащането - мижаво, то няма да дойдат специалисти, а други хора. Такива хора, които ще ти скъсат нервите.

Блум, винаги ме е радвал твоят по-различен поглед върху разискваните казуси тук.
Благодаря, че се върна :flower:
Аватар
Bambulka
наш човек

Мнениеот KFresh » 16 Фев 2017, 21:43

Блум написа:На твое място, Виктория, аз бих се запитала какво не е наред с обявата. Че ми идват такива индивиди....

Напълно съм съгласна с това! Мислех и аз да пиша, но ще се повторя. :)
Аватар
KFresh
наш човек

Мнениеот Domakinka » 17 Фев 2017, 09:15

За удостоверяване ниво на английски, на професионална компетентност - пр. В и К, дърводелство, електричарство, готварство, или комуникационна и осигурителна техника, автомобилна техника, или шофьорска книжка отдавна не може да се осланяме само на представен документ. Сергиите за дипломи, както аз ги наричам, са отворени преди доста време и във висшето образование, камо ли за курсове - присъствени, или по интернет. Имам представа, как вече се приемат студенти с тройки, как им се дават изпит след изпит, за какво преписване става дума при курсовите работи и как се изготвят курсови проекти срещу заплащане. Колко са снизходителни преподавателите, за да не изгубят намаляващите студенти/няма деца!/ и да запазят бройката и за следващия си колега. Колко е компроментирано платеното образование: снасяш-продължаваш-завършваш... "Тапията" отдавна не е гаранция за знания. Вярно е, че всеки "занаят" се учи предимно от практиката. Но базата, основата - дали е истинска, или изготвена срещу 250.00 лв. за ниво по интернет?
Domakinka
нов

Мнениеот Викторияreal » 17 Фев 2017, 10:41

Аз не съм ЧР и не съм казала, че съм такава :)
Обявата си е наред, а документ, който удостоверява ниво на английския - аз самата имам диплома по Румънски, така че - хайде да не си говорим глупости! - дипломата не означава, че говориш език. Знаеш ли кои най-слабо говорят - учителите по английски език :unibrow:

offtopic- дежавю, сега се сетих защо аз лично спрях да влизам тук :1: :hor:
Не, не съм обидчива, не, нищо не намеквам, просто ми изплува ярък спомен за една ситуация баш във форума, след която се отказах да пиша...след толкова години активно участие :)
Аватар
Викторияreal
наш човек

Мнениеот Блум » 17 Фев 2017, 11:03

След като ти не си HR / а само рекрутинг :) / няма нищо необичайно, че и хората не са си на мястото.

Айде стига със жертвеническите позиции, няма лошо, но работят Против, не За.

Аз нямам фалшиви дипломи/удостоверения/сертификати за нещо, което не мога да правя или не знам/не владея. И не бих си изкарвала такива. Който го прави, съответно трябва да се сблъска и с обратната страна, няма как да стане по друг начин. Животът учи, нищо повече от това...

https://hr.ucr.edu/recruitment/guidelines/roles.html
И нямам страх от нищо, защото Ти си с мен.

www.youtube.com/watch?v=60hYX8ssBm4
Аватар
Блум
наш човек

Мнениеот MonaLisa3 » 17 Фев 2017, 13:18

Викторияreal написа:
MonaLisa3 написа:

кандидатства за работа, т.е. тя се е свързала с нас

Тоест вие работите в/за една конкретна фирма, а не набирате служители за много фирми?
Аватар
MonaLisa3
кандидат

Мнениеот KFresh » 18 Фев 2017, 12:46

Добре де...аз не мога да разбера какви са тези "рекрутъри", дето пускат обява и чакат. Това не може ли всеки да го направи и ако да - защо изобщо се наема човек на подобна позиция?
Правилно попита MonaLisa3:
MonaLisa3 написа:А тя ли се свързва първа с вас и ли вие с нея?
Предполагам, че като задава такъв въпрос - тя си представя ИСТИНСКИ рекрутър, който полага усилие за търсене и привличане на КАЧЕСТВЕНИ кадри.
Тоест - тази работа за мен трябва да включва повече от пускане на обява и разглеждане на CV-та. Този човек трябва да излезе и да НАМЕРИ къде са качествените хора, след което да осъществи (инициира) контакт с тях и да ги привлече да работят в конкретната фирма. За това могат да се използват социални мрежи (LinkedIn - професионална и др.), може да се отиде дирекнто в университетите - всеки (качествен!) университет си има отдел "Кариери", може да се организира събитие, на което да се поканят потенциални кадри и т.н.
И аз съм се занимавала с подобна (не точно - в малко по-тясно специализирана сфера) работа. Не казвам, че е ОК някой да използва лош език и да те обижда, но пък и ИМА начин да се намерят истински качествените професионалисти...и един добър рекрутър, който си върши работата - ще знае къде да ги намери и няма да се оплаква! В крайна сметка - нали за това е нает рекрутъра...то ако беше толкова лесно да се намират качествените хора - щеше ли изобщо да има такива професии? :)
Аватар
KFresh
наш човек

Мнениеот MonaLisa3 » 03 Мар 2017, 00:43

KFresh написа:Добре де...аз не мога да разбера какви са тези "рекрутъри", дето пускат обява и чакат. Това не може ли всеки да го направи и ако да - защо изобщо се наема човек на подобна позиция?
Правилно попита MonaLisa3:
MonaLisa3 написа:А тя ли се свързва първа с вас и ли вие с нея?
Предполагам, че като задава такъв въпрос - тя си представя ИСТИНСКИ рекрутър, който полага усилие за търсене и привличане на КАЧЕСТВЕНИ кадри.
Тоест - тази работа за мен трябва да включва повече от пускане на обява и разглеждане на CV-та. Този човек трябва да излезе и да НАМЕРИ къде са качествените хора, след което да осъществи (инициира) контакт с тях и да ги привлече да работят в конкретната фирма. За това могат да се използват социални мрежи (LinkedIn - професионална и др.), може да се отиде дирекнто в университетите - всеки (качествен!) университет си има отдел "Кариери", може да се организира събитие, на което да се поканят потенциални кадри и т.н.
И аз съм се занимавала с подобна (не точно - в малко по-тясно специализирана сфера) работа. Не казвам, че е ОК някой да използва лош език и да те обижда, но пък и ИМА начин да се намерят истински качествените професионалисти...и един добър рекрутър, който си върши работата - ще знае къде да ги намери и няма да се оплаква! В крайна сметка - нали за това е нает рекрутъра...то ако беше толкова лесно да се намират качествените хора - щеше ли изобщо да има такива професии? :)

Така е.
Аватар
MonaLisa3
кандидат

Начало  • Назад към Взаимоотношения