10 тенденции за пролет/лято 2017

10 тенденции за пролет/лято 2017

От бляскавите пайети, женствените къдрички и...

8 неща, които трябва да имате в спалнята

8 неща, които трябва да имате в спалнята

Един от най-добрите начини да възвърнете...

Чувствителни зъби - симптоми и лечение

Чувствителни зъби - симптоми и лечение

Всичко горещо, студено или пък кисело води до...

Тайните на телефонния секс

Тайните на телефонния секс

Практикувате ли телефонен секс? Ако отговорът е...

Мадона показа осиновените си близначки в Инстаграм

Мадона показа осиновените си близначки в Инстаграм

Поп звездата Мадона допусна своите почитатели в...

Първи златен медал за новия ансамбъл на България

Първи златен медал за новия ансамбъл на България

Новият национален ансамбъл на България по...

Модератори: Rama, vesal, momo

Мнениеот Викторияreal » 15 Фев 2017, 12:39

Не обичам да коментирам работата си, защото всъщност много я харесвам, но поредната обида днес ме накара да искам да споделя.
В момента работя като рекрутър, набирам хора за работа. Моята работа е конретно да изпитвам техния английски и да им помагам за последващи стъпки.
Така, всеки ден пред очите и ушите ми минават ужасно много хора, които тъврдят, че говорят перфектен английски, а аз на база опита и няколко въпроса следва да преценя дали са подходящи за целите на организацията, която търси хора с английски език.
Ся, не е казано, че ако можеш да водиш що-горе нормален разговор може да учиш хората , нали?! Аз се имам за сравнително грамотна, но не бих тръгнала да уча някой на български, защото най-малкото ще омешам глаголните времена.
Както и да е, днес отново някаква дама ме нарече арогантна и измамница, слушах си интервюто два пъти, не, не бях арогантна, бях внимателна, което ми е в длъжностната характеристика, трябва да съм внимателна и да изслушвам; да давам възможност да говорят и да се изкажат, да разбера, че като си на интервю, вероятно си доста притеснен. Добре де, разбирам. А те не разбират, че когато казват "Говоря английски" следва и да го докажат...
Та така, лоши са работодателите, а тези, които търсят работа че от тях понякога и чеп за зеле не става...туй няма значение, и те хляб трябва да ядат....
Аватар
Викторияreal
наш човек

Мнениеот Ziggi » 15 Фев 2017, 13:10

Ами тя явно не е получила работата и за да не си каже -'аз съм си виновна', търси друг да й е виновен. И в случая си ти. Не им се връзвай. По начало да се работи с хора е трудно. Всеки си изкарва настроенията върху теб. Важното е работодателите да са доволни. А и ти да си си чиста пред съвестта си.
Ziggi
нов

Мнениеот Викторияreal » 15 Фев 2017, 14:36

Знаеш ли, кое е по-страшното, че специално тази дама ме обижда и псува... в имейл! Не е първата де, но някак...абе , обидно е
Аватар
Викторияreal
наш човек

Мнениеот Bambulka » 15 Фев 2017, 14:37

Вики, не знам дали си даваш сметка, но споделяйки този случай от работния си ден, ти засягаш една много болезнена тема на обществото ни, която тепърва ще се разраства и ще добива нови и нови мащаби. Темата е за липсата на кадри. Жалко, но образователните реформи ни доведоха до там, че да е все по-трудно да се намира читав персонал за различните сектори на икономиката. И ако допреди 15 години, в условия на поприключило раздържавяване и липса на стабилен частен сектор у нас, големият проблем за хората беше безработицата, то сега сме изправени пред още по-голямата драма - бизнес има, но кадри няма. Работодателите (добри или лоши) ще се сблъскват все по-често с хора с претенции и самочувствие, но без покритие. А без покритие е, защото държавната образователна политика буквално утвърди незнанието като нещо нормално. Сега излизаш от гимназия (в университета не е много по-различно) с бележник, пълен с шестици и си вярваш, че знаеш - как така да не знаеш като черно на бяло и официално документирано имаш Отличен. А всъщност си тотална грешка на Системата...
Вики, успокой се и не приемай лично такива нападки. Ти си знаеш, че си професионалист и че си направила каквото е нужно, за да не се изложиш пред шефовете си, наемайки някой, който няма да се справя със задълженията си. Приеми такива обвинения като оправданията на г-н/г-жа Х пред себе си за това, че не се е справил/а, но не си длъжна да влизаш в положение и изказваш съпричастие към тях за това.
Щастието е добро здраве и лоша памет!
Аватар
Bambulka
наш човек

Мнениеот Викторияreal » 15 Фев 2017, 15:31

Ами, то е тъй, но не става дума само за хлапаци, аз ти говоря за хора, които са на по 30-40 години, които са с претенции, но , за съжаление, без ни най-малка представа за себе си... И дори и да не стават точно за това, вероятно са добри в друго, това не е драма, но как е възможно, как да задаваш въпроси от рода на "Ти за какво ми се обаждаш сега? (интервю за работа, уговорено с кандидата), да си позволяваш да псуваш...
Аз самата често съм попадала в тази ситуация, от години работя с английски и испански и за съжаление френският ми е доста ръждясал; преди две години или малко повече кандидаствах за мечтана позиция - и отговорът беше "Английският ви е незадоволителен". Онемях. Беше и с правописна грешка писмото, което получих. Реших обаче, че е незадоволителен за техните критерии и си седнах на гъза, за да доучвам, по принцип. И даже не ми хрумна да напсувам някого. Да, криво мми беше. Но може ли ти да си на 30-40 години и да се държиш като побеснял от хормони тийнейджър? Страшно е
Мит е, че сме добри, съпричатни и работливи...мит е

ПС Мрънкам си, защото на ден говоря с по около 100 човека, 95 от тях са леш... тежи си, мамка му
Аватар
Викторияreal
наш човек

Мнениеот Domakinka » 15 Фев 2017, 15:52

В този случай става въпрос за културата на обущаване, доброто възпитание, позитивната нагласа към другия по принцип. Невъздържаността, агресията ни засипват отвсякъде. Аз също работя с много хора. И винаги съм внушавала на колегите и подчинените си, че ние като администрация /дали държавна, дали фирмена/ сме в позицията на "обслужващ персонал"; такъв, който да е в услуга и подпомагане на хората, а не важничещи началници и ментори. /Това се отнася и до онези, които просто не търпят чуждото противоречащо на тяхното мнение и нападат откровено и грубо инакомислещите отново от позицията на всезнаещи - визирам много от вихрещите се противоборства на този сайт./ Има си такива - твърде самовлюбени, темпераментни и ръбати хора, които подхождат към опонента си задължително като към враг, по-глупав, по-некомпетентен; когото на мига трябва да поставиш "на място", да вземеш преднина и да го надлаеш. И все пак вярвам, че с много такт, добронамереност и хубаво настроение ще спечелим повече в общуването с другите и така ще сме спокойни и ние, а те ще ни запомнят.
Domakinka
нов

Мнениеот Domakinka » 15 Фев 2017, 15:55

Опс, ха-ха - става въпрос за общуване!!!
Domakinka
нов

Мнениеот Bambulka » 15 Фев 2017, 16:48

Викторияreal написа: "Ти за какво ми се обаждаш сега? (интервю за работа, уговорено с кандидата), да си позволяваш да псуваш...

:o :shock:
Образованието си е образование, но и възпитанието е много важно. В този случай то явно е умножено по нула.
А културата на общуване, за която говори Domakinka, пък е висш пилотаж. За нея, освен всичко останало, е нужна и природна интелигентност, която не се придобива отпосле, а е натюрел.

Вики, искам да те питам, освен дискомфорта, който изпитваш след такова отношение на работа-търсещи, имаш ли разбирането на работодателите си? Нали поне от тяхна страна няма упреци към теб, че комуникацията ти с интервюираните за работа е некоректна? Всъщност мен това би ме смазало. Мнението на шефовете ми е важно, а нападките и неодобрението на работа-търсещите не ме интересуват. Знаят - наемам ги. Не знаят - пътен лист към дома. Не съм им аз крива, че не са достатъчно подготвени за длъжността, за която кандидатстват.
Аватар
Bambulka
наш човек

Мнениеот Викторияreal » 15 Фев 2017, 16:57

Bambulka написа:имаш ли разбирането на работодателите си? Нали поне от тяхна страна няма упреци към теб, че комуникацията ти с интервюираните за работа е некоректна? .

Не, нямам проблем.
Освен това всички разговори, които водя се записват и съответно следят за качество, т.е. аз не би трябвало да се държа зле, няма и как :) макар,, че понякога ми се иска, признавам си!
Но, нали пък на мен това ми е работата, да се държа добре
Аватар
Викторияreal
наш човек

Мнениеот danimin » 15 Фев 2017, 18:43

Вики, съжалявам за обидата! Сигурно ще ти се случи пак, не ти го пожелавам , но хората са такива. В нашия град ако говориш 2 езика и имаш някакво висше и директор ставаш. Няма значение какво можеш важни са езиците , добре е да са англ.,руски или немски и си супер.
Аватар
danimin
кандидат

Мнениеот MonaLisa3 » 15 Фев 2017, 23:04

Викторияreal написа:Знаеш ли, кое е по-страшното, че специално тази дама ме обижда и псува... в имейл! Не е първата де, но някак...абе , обидно е

А тя ли се свързва първа с вас и ли вие с нея?
Аватар
MonaLisa3
кандидат

Мнениеот Викторияreal » 16 Фев 2017, 09:25

MonaLisa3 написа:
Викторияreal написа:Знаеш ли, кое е по-страшното, че специално тази дама ме обижда и псува... в имейл! Не е първата де, но някак...абе , обидно е

кандидатства за работа, т.е. тя се е свързала с нас
Аватар
Викторияreal
наш човек

Мнениеот Domakinka » 16 Фев 2017, 09:39

Наскоро за пореден път се убедих, колко много зависи от нивото на посредника, който ти набира персонал. Да бъде той подготвен, да харесва дейността си, да е добре обучен, схватлив, психолог и да не гони сделката на всяка цена. Много е важно HR-специалистът да вникне точно за каква позиция и занимание се търси човек, да е наясно какви знания, качества и опит са необходими и да е компетентен в какво ще се състои бъдещата работа на кандидата. Особено, когато се търси човек с добро познаване на език, а не поназнайване. И така се стига и до безкомпромисното отказване на неподходящите. На никого не му е приятно да бъде отхвърлен, може и да изпуши и да си го изкара на тебе. Но ти следва да подминаваш простотията, без да си я слагаш вътрешно, щом си сигурна в себе си - имай самочувствие. Ще има и много хора, които ще ти бъдат благодарни.
Domakinka
нов

Мнениеот Блум » 16 Фев 2017, 19:17

На твое място, Виктория, аз бих се запитала какво не е наред с обявата. Че ми идват такива индивиди....

Друго. Ниво за английски се удостоверява с документ, отделно CV на английски, мотивационно писмо също/ ако още има такова чудо/, трудова книжка /за опит на позиция/. На HR -а не му е работа да изпитва. Ако ти е поставена задача конкретно това, то значи изпитвате хора без нужни документи и опит и шефовете ти са доволни /естествено/, но ядовете са за теб. Важно е и какво е заплащането, защото ако изискванията са много, а заплащането - мижаво, то няма да дойдат специалисти, а други хора. Такива хора, които ще ти скъсат нервите.

Та искам да кажа, че са навързани нещата.
И нямам страх от нищо, защото Ти си с мен.

www.youtube.com/watch?v=60hYX8ssBm4
Аватар
Блум
наш човек

Мнениеот Bambulka » 16 Фев 2017, 20:02

Блум написа:На твое място, Виктория, аз бих се запитала какво не е наред с обявата. Че ми идват такива индивиди....

Друго. Ниво за английски се удостоверява с документ, отделно CV на английски, мотивационно писмо също/ ако още има такова чудо/, трудова книжка /за опит на позиция/. На HR -а не му е работа да изпитва. Ако ти е поставена задача конкретно това, то значи изпитвате хора без нужни документи и опит и шефовете ти са доволни /естествено/, но ядовете са за теб. Важно е и какво е заплащането, защото ако изискванията са много, а заплащането - мижаво, то няма да дойдат специалисти, а други хора. Такива хора, които ще ти скъсат нервите.

Блум, винаги ме е радвал твоят по-различен поглед върху разискваните казуси тук.
Благодаря, че се върна :flower:
Аватар
Bambulka
наш човек

Мнениеот KFresh » 16 Фев 2017, 21:43

Блум написа:На твое място, Виктория, аз бих се запитала какво не е наред с обявата. Че ми идват такива индивиди....

Напълно съм съгласна с това! Мислех и аз да пиша, но ще се повторя. :)
Аватар
KFresh
наш човек

Мнениеот Domakinka » 17 Фев 2017, 09:15

За удостоверяване ниво на английски, на професионална компетентност - пр. В и К, дърводелство, електричарство, готварство, или комуникационна и осигурителна техника, автомобилна техника, или шофьорска книжка отдавна не може да се осланяме само на представен документ. Сергиите за дипломи, както аз ги наричам, са отворени преди доста време и във висшето образование, камо ли за курсове - присъствени, или по интернет. Имам представа, как вече се приемат студенти с тройки, как им се дават изпит след изпит, за какво преписване става дума при курсовите работи и как се изготвят курсови проекти срещу заплащане. Колко са снизходителни преподавателите, за да не изгубят намаляващите студенти/няма деца!/ и да запазят бройката и за следващия си колега. Колко е компроментирано платеното образование: снасяш-продължаваш-завършваш... "Тапията" отдавна не е гаранция за знания. Вярно е, че всеки "занаят" се учи предимно от практиката. Но базата, основата - дали е истинска, или изготвена срещу 250.00 лв. за ниво по интернет?
Domakinka
нов

Мнениеот Викторияreal » 17 Фев 2017, 10:41

Аз не съм ЧР и не съм казала, че съм такава :)
Обявата си е наред, а документ, който удостоверява ниво на английския - аз самата имам диплома по Румънски, така че - хайде да не си говорим глупости! - дипломата не означава, че говориш език. Знаеш ли кои най-слабо говорят - учителите по английски език :unibrow:

offtopic- дежавю, сега се сетих защо аз лично спрях да влизам тук :1: :hor:
Не, не съм обидчива, не, нищо не намеквам, просто ми изплува ярък спомен за една ситуация баш във форума, след която се отказах да пиша...след толкова години активно участие :)
Аватар
Викторияreal
наш човек

Мнениеот Блум » 17 Фев 2017, 11:03

След като ти не си HR / а само рекрутинг :) / няма нищо необичайно, че и хората не са си на мястото.

Айде стига със жертвеническите позиции, няма лошо, но работят Против, не За.

Аз нямам фалшиви дипломи/удостоверения/сертификати за нещо, което не мога да правя или не знам/не владея. И не бих си изкарвала такива. Който го прави, съответно трябва да се сблъска и с обратната страна, няма как да стане по друг начин. Животът учи, нищо повече от това...

https://hr.ucr.edu/recruitment/guidelines/roles.html
И нямам страх от нищо, защото Ти си с мен.

www.youtube.com/watch?v=60hYX8ssBm4
Аватар
Блум
наш човек

Мнениеот MonaLisa3 » 17 Фев 2017, 13:18

Викторияreal написа:
MonaLisa3 написа:

кандидатства за работа, т.е. тя се е свързала с нас

Тоест вие работите в/за една конкретна фирма, а не набирате служители за много фирми?
Аватар
MonaLisa3
кандидат

Мнениеот KFresh » 18 Фев 2017, 12:46

Добре де...аз не мога да разбера какви са тези "рекрутъри", дето пускат обява и чакат. Това не може ли всеки да го направи и ако да - защо изобщо се наема човек на подобна позиция?
Правилно попита MonaLisa3:
MonaLisa3 написа:А тя ли се свързва първа с вас и ли вие с нея?
Предполагам, че като задава такъв въпрос - тя си представя ИСТИНСКИ рекрутър, който полага усилие за търсене и привличане на КАЧЕСТВЕНИ кадри.
Тоест - тази работа за мен трябва да включва повече от пускане на обява и разглеждане на CV-та. Този човек трябва да излезе и да НАМЕРИ къде са качествените хора, след което да осъществи (инициира) контакт с тях и да ги привлече да работят в конкретната фирма. За това могат да се използват социални мрежи (LinkedIn - професионална и др.), може да се отиде дирекнто в университетите - всеки (качествен!) университет си има отдел "Кариери", може да се организира събитие, на което да се поканят потенциални кадри и т.н.
И аз съм се занимавала с подобна (не точно - в малко по-тясно специализирана сфера) работа. Не казвам, че е ОК някой да използва лош език и да те обижда, но пък и ИМА начин да се намерят истински качествените професионалисти...и един добър рекрутър, който си върши работата - ще знае къде да ги намери и няма да се оплаква! В крайна сметка - нали за това е нает рекрутъра...то ако беше толкова лесно да се намират качествените хора - щеше ли изобщо да има такива професии? :)
Аватар
KFresh
наш човек

Начало  • Назад към Взаимоотношения