Как да стимулирате метаболизма от сутринта?

Как да стимулирате метаболизма от сутринта?

Ако искате тялото ви да изгаря повече мазнини,...

Цъфтящи краища – как да се справим?

Цъфтящи краища – как да се справим?

Цъфтящите краища са кошмар за всяка коса. Те...

Цветове – есен/зима 2014-15

Цветове – есен/зима 2014-15

Кои са актуалните цветове за сезон есен/зима...

Съвети за здрави кости

Съвети за здрави кости

С напредването на възрастта все повече хора се...

Остров край Белиз е най-красивият в света

Остров край Белиз е най-красивият в света

За втора поредна година остров край северния...

Кучета нахапаха възрастна жена в село Бадино

Кучета нахапаха възрастна жена в село Бадино

Кучета нахапаха възрастна жена в село Бадино....

Модератор: Rama

Мнениеот Маргарита » 11 Сеп 2008, 10:43

Вещица написа:То и мен кравата ме е спасила от гладна смърт :lol: /знаех си аз, че е свещено животно :lol: /. Ама не мога да кажа, че стомаха ми е перфектен. Ама на тия години май вече нищо здраво и пИрфектно не остана:roll:
Но, както казва Дона, при наличие на такъв голям избор от АМ, киселото мляко е последен вариант.
От друга страна обаче ми се струва, че излишно се демонизира киселото мляко. Основното обвинение срещу него е, че предизвиква алергични реакции у бебетата. Не съм убедена. И то не защото съм запозната със съставките на кис.мляко и АМ, а защото ми прави впечетление, че в последните десетилетия се е увеличил процента на страдащите от различни алергии. И причините според мен са комплексни - храна, околна среда, медикаменти и т.н. Та в случая яростното отричане на киселото мляко на мен ми прилича на рекламен трик от страна на производителите на АМ.

Имаш известно право. Макар че аз също съм от яростните привърженици на адаптираните млека. Но тя, храната като цяло става все по-изкуствена, все по-"суха" и по-"разтворима" :lol: Веднъж щях да правя пилешка супа и в нея добавих едно пакетче от тези разтворимите. Дъщеря ми влиза в кухнята и ... ураааа, кашичка (бананова) :lol: Тогава се замислих, че всички сухи и разтворими храни май са почти едно и също нещо, независимо как се наричат :wink:
Маргарита
VIP

Мнениеот Жоси » 11 Сеп 2008, 13:50

АМ е именно адаптирано,защото съдържа всички вещества необходими на децата до 1 год,т.е наподобява кърма.В киселото мляко липсва желязо.Заместването на АМ с кис,мляко води до желязодефицит-анемия.Представи си сега бебето в болница на системи с желязо или банки кръв и ще се откажеш от киселото мляко.
Аватар
Жоси
нов

Мнениеот momo » 11 Сеп 2008, 14:01

Жоси написа:АМ е именно адаптирано,защото съдържа всички вещества необходими на децата до 1 год,т.е наподобява кърма.В киселото мляко липсва желязо.Заместването на АМ с кис,мляко води до желязодефицит-анемия.Представи си сега бебето в болница на системи с желязо или банки кръв и ще се откажеш от киселото мляко.

жоска, ами аз моя син съм го хранила с АМ и допълнително му давах желязо. по предписание на педиатъра. не мислиш ли, че ако някое дете се налага да го хранят с кисело мляко (примерни по финансови причини), педиатъра който го наблюдава няма да се сети да му изпише желязо?!?!? айде недей се изхвърля така...

Michael Joseph Jackson
1958 - FOREVER

Ignorancia Suprema
Аватар
momo
наш човек

Мнениеот Жоси » 11 Сеп 2008, 14:37

Предполагам,че ще му предпишат желязо.Но истината е ,че повечето майки решават на своя глава това за киселото мляко(всъщност не само това) или по точно по съвети на баби ,свекърви.Честно ви казвам ,повечето майки от нашия блок се ръководят от този опит(което мен ме изумява).Надявам се авторката да не е от тях и да се посъветва задължително с педиатъра.
Аватар
Жоси
нов

Мнениеот jasmina81 » 11 Сеп 2008, 18:42

Rama аз изчетох доста а и имам собствен опит от захранването с кис мляко но истината е че съвсем скоро разбрах че е вредно за бебетата и е добре човек да се информира
Но когато бебето не иска нито адаптирано мляко нито кърма тогава варианта си остава млякото и да сме благодарни че то съществува все пак зада оцелеят не малко бебета
А другото си е чисто необразоване де си правиш експерименти и да слушаш баба и мама Те са си биле прави за времето в което млякото беше мляко а не някакви хими
Аватар
jasmina81
кандидат

Мнениеот Sarah J.P. » 13 Сеп 2008, 15:27

Аз давам на малката кисело мляко на Бор Чвор 2% без да е разресено със 2 бисквити на Плазмон, които са за разтваряне в мляко
Пие го без проблем от шише на чико със каучуков накрайник
Започнах да и давам като стана на 11 месеца и половина
Изображение
Аватар
Sarah J.P.
нов

Мнениеот asseto » 19 Сеп 2008, 16:11

momo написа:
Жоси написа:АМ е именно адаптирано,защото съдържа всички вещества необходими на децата до 1 год,т.е наподобява кърма.В киселото мляко липсва желязо.Заместването на АМ с кис,мляко води до желязодефицит-анемия.Представи си сега бебето в болница на системи с желязо или банки кръв и ще се откажеш от киселото мляко.

жоска, ами аз моя син съм го хранила с АМ и допълнително му давах желязо. по предписание на педиатъра. не мислиш ли, че ако някое дете се налага да го хранят с кисело мляко (примерни по финансови причини), педиатъра който го наблюдава няма да се сети да му изпише желязо?!?!? айде недей се изхвърля така...

ами факт е, че има такива лекари ;)
В официалния документ на МЗ се казва, че даването на кисело мляко на кърмачета вместо АМ/кърма предизвиква желязодефицитна анемия. това е така, защото желязото в киселото мляко е в трудноусвоима за бебетата форма.
Киселото мляко не е подходящо за кърмачета и защото предизвиква алергии. Това е така заради дългата белтъчна верига на кравето мляко. При човешката кърма тя е много по-кратка. За да стане по-лесно усвоима белтъчната молекула на кравето мляко се прекъсва при производството на АМ. Освен това белтъка на кравето мляко натоварва бъбреците на бебетата.
КМ е подходящо за въвеждане след навършване на 10 месечна възраст на бебето и то не замества АМ/кърма.
Не е необходимо да му се прибавя захар и т.н.
За децата най-подходящо е да се дават пълномаслени млечни продукти.
Това, че някой е захранен на 1 месец с КМ не е причина да не се информираме за вредите от това и само още веднъж доказва колко адаптивни са човешките бебета, не смятам, че това е довод за даването на КМ. Ние сме повивани с пелени, защо всички ползваме памперси за нашите деца?
за протокола първия път кърмих до 7.5 месеца и тогава дадох КМ и безкрайно съжалявам, но не пожела АМ. Втория път кърмих до 20 месеца КМ дадох около 10 навършени месеца :)
Аватар
asseto
нов

Мнениеот Пати_М » 19 Сеп 2008, 18:50

Всеки си решава какво да даде на детето си!!Нашата педиатърка е против по-ранното захранване от 6 месец като мляко-било то прясно или кисело абсолютно ми е забранила!!
И аз познавам вече големи мъже и жени хранени с кисело мляко като новородени на които им няма нищо!Ама преди 30-40години и млякото е било МЛЯКО а не тея изкуствени пумии!!!Било то и домашно като знам с какви хормони и прочее боклуци тъпчат животните!!!
Аз не бих дала на детето си мляко!!Но всеки си преценява за неговото :!:
Аватар
Пати_М
кандидат

Мнениеот Krista bg » 23 Сеп 2008, 22:11

Да се включа и аз... :D
Имахме един изключително педантичен преподавател по детски болести, мир на праха му, дето много държеше да знаем как се захранва кърмачето и малкото дете, та ще споделя какво ми е останало в главата (не е много, но може да помогне...) Ставаше въпрос за хранене с квасено мляко, а не с кисело мляко от магазина. С днешна дата това вече ми звучи доста архаично, но по времето когато сме били бебета е било доста често срещан начин на хранене. Да отбележа, че и мен мама ме е захранила още на 20-я ден с такова поради липса на кърма. Проблеми със стомаха, Слава Богу - нямам. Та, квасеното мляко се приготвя в домашни условия като не му се позволява достигане на крайна кисела ферментация. Някъде по записките си от лекциите имам записано как точно става това.... Така приготвеното квасено мляко се разрежда с преварена вода 3:1 - три части мляко, една преварена вода, подслажда се със 1%-ен захарен разтвор и се дава на кърмачето. Ако стомахчето е запечено - разрежда се с отвара от овесени ядки, вместо с преварена вода, която се приготвя по еди какъв си начин и т. н. да не навлизам в подробности.
Сега обаче ще се съглася, че киселото или дори квасеното мляко не е добър вариант за хранене. Просто защото киселото мляко, което се предлага на пазара, казват, няма нищо общо с това отпреди 20-30 години. Бъка от консерванти, стабилизатори, пълнители и прочие химия. Логично е да предизвиква алергии. Дори да вземете прясно мляко, което да квасите в къщи, а аз не ви препоръчвам да вземате каквото и да е прясно мляко, непреминало проверка през ДВСК, няма никаква гаранция, че кравата не е хранена с фуражи, пълни с химия.... Пиша всичко това с особено тягостно чувство, защото българското кисело мляко е било истинска пълноценна храна с доказани качества. Но вече не е. То нищо вече не е истинско....това е то прогреса... :? Затова са измислени адаптираните млека - заместители на майчината кърма.... И аз съм отгледала децата си с тях поради липса на кърма. В далечната 92г., Вещичке, поне Хумана се намираше по аптеките (макар и трудно). :wink: Нямаше вече Корекоми. :lol: Та в заключение ще добавя: по отношение на промените в храненето на бебето, слушайте единствено какво ви съветва педиатъра, доверете му се...Захранването в кърмаческа възраст е деликатна работа и само дори елементарна грешка в диетата, може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Да не се налага да си пишем за диспепсии...(хранителни разстройства, причинени от подобни грешки) :wink:.
Never too old to ROCK!
Аватар
Krista bg
наш човек

Мнениеот Predo » 23 Сеп 2008, 22:23

Аз пък си спомням, че преподавателката ми по детски болести ни казваше, че най-близкото по състав до кърмата мляко, е магарешкото :roll: И като го кажа това на някого, ме поглеждат така :shock: Криста, ти чувала ли си това твърдение :?:
Изображение
Аватар
Predo
наш човек

Мнениеот Krista bg » 23 Сеп 2008, 22:31

Мммм, :roll: по-скоро не. Имаше някаква теория за козето - че било най-леко, а за магарешкото нищо не съм чувала, освен, че помага при коклюш. Ама това, последното, от бабините рецепти... :)
Never too old to ROCK!
Аватар
Krista bg
наш човек

Мнениеот asseto » 25 Сеп 2008, 10:38

Krista, разбирам, че си учила за това, адмирации, но ми позволи да не се съглася, че това е причината да не се дава кисело мляко на бебето.
Причината да не се дава кисело мляко на бебета е самия протеин и по точно строежа му, дългата молекулна верига. Освен това самия белтък натоварва нежните бъбреци на бебето. Така, че дори и вкъщи да си имам крава и да контролирам с какво се храни и лекува пак не бих дала кисело мляко на бебето си.
А алергиите могат да се причинят не от това какво е млякото, а от незрелостта на бебешката храносмилателна система.
От раждането си някъде до 4-6 месец, бебето има т.н. „отворени черва”:

Това означава, че разстоянията между клетките на тънките черва свободно пропускат цели макромолекули, включително цели протеини и патогени, да преминат директно в кръвообращението на бебето. Това е страхотно за кърменото бебе, защото позволява на полезните антитела от кърмата да преминат по-директно в кръвообращението, но също така означава, че и големите протеини от другите храни (които предразполагат към алергии) и болестотворните патогени могат да преминат също така директно. През първите 4-6 месеца, докато червата са все още „отворени”, антителата (sIgA) от кърмата покриват храносмилателният тракт на бебето и така осигуряват пасивен имунитет като намаляват вероятността от болест и алерг. реакция преди „затварянето”. Бебето започва да произвежда такива антитела самостоятелно около 6 месец когато едновременно с това червата се „затварят”.
Аватар
asseto
нов

Мнениеот Krista bg » 25 Сеп 2008, 12:48

asseto написа:Krista, разбирам, че си учила за това, адмирации, но ми позволи да не се съглася, че това е причината да не се дава кисело мляко на бебето.

аsseto, хубаво инфо....актуализирано и съвременно звучи. :D
Тва, което аз съм учила е било преди.....да не казвам колко време, така, че приемам твоите аргументи. :)
Never too old to ROCK!
Аватар
Krista bg
наш човек

Мнениеот lunata » 25 Сеп 2008, 13:21

Не се знае доколко и адаптираните млека са "бъкани" с химия!?!?
Самия факт, че млякото е претърпяло "изсушаване"/избяга ми от акъла термина:oops: /, за да достигне въпросната суха консистенция, която се разрежда...? Самия факт, че е претърпяло преработка, че да не дава алергии..... ? Все си мисля, че в България все още има крави изхранвани с чисти фуражи и свежа трева. Ако ми се наложи и имам възможност бих се възползвала от екологичния продукт на българската кравичка :)
Аватар
lunata
нов

Мнениеот Nova » 25 Сеп 2008, 13:27

Аз също знам, че най-близко по състав до майчиното мляко е козето, ако нямаш друг избор, поне давай козе, но недей краве и недей прясно. В моя роден град е практика да захранват децата с кисело мляко, и може и това да е причината за често срещаните язви, но превъзпитанието е трудна и често пъти невъзможна задача.
Аватар
Nova
наш човек

Мнениеот некаква » 25 Сеп 2008, 13:53

И аз споделям опита на Вещера и Никит. Когато си взехме бебето от болницата, беше вече на 1 месец, захранен с биберон. Моята кърма никаква я нямаше, и така дойде редът на киселото мляко (става въпрос отново за далечна година - 1992 :D , когато АМ и други подобри почти липсваха). И аз не си спомням пропорциите, но със сигурност захранването с кисело мляко стана след консултация с педиатъра ни. Под кисело мляко да се разбира домашно заквасено.
И така. Подслаждах го не със захар, а с мед. Порасна чавето - да е жив и здрав. Не е имал проблеми със стомаха (като малък) и сега няма.
Изображение
Ако имаш любов, нямаш нужда от нищо друго. Ако нямаш любов, няма значение какво друго имаш!
Аватар
некаква
наш човек

Мнениеот Tonita » 25 Сеп 2008, 13:57

Аз съм захранвана с кисело мляко след 3 месец. Нямам никакви проблеми със стомаха.
Колкото повече, толкова повече ...
Аватар
Tonita
VIP

Мнениеот Vanilli » 25 Сеп 2008, 14:31

А адаптираните млека от какво мляко се правят? Предполагам не от човешко :roll:
You can be good with a little effort. You can be really good with a little more effort. But you can't be great - at anything - unless you put in an incredible amount of focused effort.
Аватар
Vanilli
VIP

Мнениеот momo » 25 Сеп 2008, 14:36

Vanilli написа:А адаптираните млека от какво мляко се правят? Предполагам не от човешко :roll:

от краве. asseto го е казала хубаво:

Киселото мляко не е подходящо за кърмачета и защото предизвиква алергии. Това е така заради дългата белтъчна верига на кравето мляко. При човешката кърма тя е много по-кратка. За да стане по-лесно усвоима белтъчната молекула на кравето мляко се прекъсва при производството на АМ

Michael Joseph Jackson
1958 - FOREVER

Ignorancia Suprema
Аватар
momo
наш човек

Мнениеот asseto » 25 Сеп 2008, 16:32

некаква написа:И аз споделям опита на Вещера и Никит. Когато си взехме бебето от болницата, беше вече на 1 месец, захранен с биберон. Моята кърма никаква я нямаше, и така дойде редът на киселото мляко (става въпрос отново за далечна година - 1992 :D , когато АМ и други подобри почти липсваха). И аз не си спомням пропорциите, но със сигурност захранването с кисело мляко стана след консултация с педиатъра ни. Под кисело мляко да се разбира домашно заквасено.
И така. Подслаждах го не със захар, а с мед. Порасна чавето - да е жив и здрав. Не е имал проблеми със стомаха (като малък) и сега няма.

това за пореден път доказва само колко адаптивни са човешките бебета.
Мед на деца под годинка не се предлага както заради алергии така и заради ботулизъм!!!!!!!
Пак казвам няма значение какво е киселото мляко-то натоварва бъбреците, предвид структурата му!
Аватар
asseto
нов

Мнениеот некаква » 25 Сеп 2008, 17:09

asseto, мед не се дава, кисело мляко не се дава :roll: - не мога някакси да се съглася с такива категорични твърдения, съдейки по опита си. Поне аз не съм срещала някой категорично да забранява. Дай повече инфо по въпроса (разбира се, от компетентни лица).
Аз децата си съм отгледала, но предполагам че ще бъде полезно на настоящите и бъдещи мами. Не е достатъчно само да напишеш "Аз казвам!". Аргументирай се.
И по-внимателно използвай удивителните :wink: .
Изображение
Ако имаш любов, нямаш нужда от нищо друго. Ако нямаш любов, няма значение какво друго имаш!
Аватар
некаква
наш човек

Мнениеот momo » 25 Сеп 2008, 17:24

некаква написа:asseto, мед не се дава, кисело мляко не се дава :roll: - не мога някакси да се съглася с такива категорични твърдения, съдейки по опита си. Поне аз не съм срещала някой категорично да забранява. Дай повече инфо по въпроса (разбира се, от компетентни лица).
Аз децата си съм отгледала, но предполагам че ще бъде полезно на настоящите и бъдещи мами. Не е достатъчно само да напишеш "Аз казвам!". Аргументирай се.
И по-внимателно използвай удивителните :wink: .

aз също съм чувала, че мед не се дава на бебета, защото е много силен алерген. това не значи, че при всички бебета ще се появи проблем, но определено не е препоръчително да се дава. по същия начин това важи и за много други храни освен мляко и мед...

Michael Joseph Jackson
1958 - FOREVER

Ignorancia Suprema
Аватар
momo
наш човек

Мнениеот Vanilli » 25 Сеп 2008, 18:27

Мх, на мен пък една позната лекарка ми е разправяла за едно детенце, на което, за да заспи, му давали натопена в мед биба. И на 3 години било с почти напълно изгнили зъби. Тя беше изпаднала в ужас за храненето на детето до 6 годишна възраст, когато ще му поникнат новите зъби и ще може да се храни с всичко.
You can be good with a little effort. You can be really good with a little more effort. But you can't be great - at anything - unless you put in an incredible amount of focused effort.
Аватар
Vanilli
VIP

Мнениеот маира » 16 Окт 2008, 12:04

ок мили майки,нучно доказаноли е че от киселото мляко се разваля стомаха,ако е така то милиони хора ще страдат от стомах,нее ли така?Ами ако никой не беше измислил адаптираните млека с какво щяхме да храним малките слънчица поради липса на карма?Ние как сме отгледани?Да не говорим,че и от някой адаптирани млека също може да се появят алергий и дори запек,тогава какво?От която и страна да го погледнеш все има рискове за алергий,болен стомах и т.н.,в днешно време всяко едно нещо е вредно по един или друг начин
Аватар
маира
нов

Мнениеот Rama » 16 Окт 2008, 12:11

Само че има неща, които са по-вредни от други. И не виждам смисъл да наблягаме на тях. :idea:
Аватар
Rama
VIP

ПредишнаСледваща

Начало  • Назад към Бременност и раждане