Чанти есен/зима 2014-15

Чанти есен/зима 2014-15

Чантите са любим аксесоар на много жени, затова...

Да подготвим дома за есента в 6 стъпки

Да подготвим дома за есента в 6 стъпки

Както сме свикнали да сменяме гардероба си с...

Кофеинизъм – и вие ли сте от зависимите?

Кофеинизъм – и вие ли сте от зависимите?

Кафето за някои не е просто напитка – то е начин...

Най-нелепите причини за развод

Най-нелепите причини за развод

Ако за някои семейства разводът е необходима...

15 специалисти се грижат за Шумахер в дома му

15 специалисти се грижат за Шумахер в дома му

Екип от 15 специалисти се грижат за Михаел...

В Япония пуснаха черен хамбургер (снимки)

В Япония пуснаха черен хамбургер (снимки)

Голяма американска верига за бързо хранене...

Модератори: Лилит, Roko

Мнениеот MrFerdo » 26 Фев 2008, 20:25

Изпробвам всякакви полезни храни и добавки. Днес си купих пектин и сусамен тахан. Тахан съм си вземал и преди, но пектин не бях пробвал. имате ли опит с тези две съставки? Сега излапах една малка лъжица пектин с мед и вода - докарали са го на вкус :D
Аватар
MrFerdo
приятел

Мнениеот Дия_б » 26 Фев 2008, 22:19

Пектина помага много срещу разстройство .Това е съвсем сериозно.
Последна промяна Дия_б на 26 Фев 2008, 22:41, променена общо 1 път
Аватар
Дия_б
VIP

Мнениеот С К » 26 Фев 2008, 22:32

MrFerdo написа:Изпробвам всякакви полезни храни и добавки. Днес си купих пектин и сусамен тахан. Тахан съм си вземал и преди, но пектин не бях пробвал. имате ли опит с тези две съставки? Сега излапах една малка лъжица пектин с мед и вода - докарали са го на вкус :D
Сусама е една от най-полезните храни,взимам го или на тахан върху салати или на семенца,сутрин в киселото мляко с мюсли.Когато се сетя слагам и пектин на прах.Пектина действа добре при висок холестерол,но по-добре яж ябълки.
Аватар
С К
вътрешен човек

Мнениеот MrFerdo » 27 Фев 2008, 17:34

С К написа:Сусама е една от най-полезните храни,взимам го или на тахан върху салати или на семенца,сутрин в киселото мляко с мюсли.Когато се сетя слагам и пектин на прах.Пектина действа добре при висок холестерол,но по-добре яж ябълки.

полезни идеи имаш - явно и вкусни :D
сусамени семенца само не мога да открия, търсих в аптеки, дрогерии - нямат :roll:
Аватар
MrFerdo
приятел

Мнениеот naddeto:) » 27 Фев 2008, 18:12

В повечето големи магазини има. Мисля, че последно виждах в билла. Също така провери и по диетичните магазини, так също трябва да се намира. :)
Аватар
naddeto:)
вътрешен човек

Мнениеот Elina » 27 Фев 2008, 18:14

Ябълковият пектин е чудесно средство, за снижаване на холестерола и за раздразнен стомах. Но вместо с вода го бъркат със сок от арония.
Аватар
Elina
наш човек

Мнениеот EXIT@тръпчинка » 28 Фев 2008, 11:15

От скоро започнах да приемам сусамов тахан и е много полезен за костите- високо съдържание на калций.
Аватар
EXIT@тръпчинка
кандидат

Мнениеот Rosi606 » 28 Фев 2008, 13:54

Сусам може да се намери в супермаркетите, на щандовете за здравословни храни. Да се консумира леко натрошен в кафемелачка, защото иначе, както влязло, така и излязло. изключително полезни семенца за остеопорози.Пектинът, също. Но не си спомням кой съветваше по-добре да се ядат ябълки. Това не е така, защото, за да извлечеш полезната доза пектин от ябълките тррябва да се изяждат по 3 кг. плод на ден. Това не е много възможно. А така на прахче - 1 кафяна лъжичка разтворена с малко вода + мед и си готов. Не купувайте пектин на гранули и на таблетки. не е 100% чист. Купувайте си ябълков пектин на прах - 100% чист. 2 лв. за кутайка в аптеките. пРибавете и 2 супени лъжици натрошено ленено семе - много полезно за червата.
Аватар
Rosi606
нов

Мнениеот MrFerdo » 28 Фев 2008, 14:38

Rosi606 написа:Сусам може да се намери в супермаркетите, на щандовете за здравословни храни. Да се консумира леко натрошен в кафемелачка, защото иначе, както влязло, така и излязло. изключително полезни семенца за остеопорози.Пектинът, също. Но не си спомням кой съветваше по-добре да се ядат ябълки. Това не е така, защото, за да извлечеш полезната доза пектин от ябълките тррябва да се изяждат по 3 кг. плод на ден. Това не е много възможно. А така на прахче - 1 кафяна лъжичка разтворена с малко вода + мед и си готов. Не купувайте пектин на гранули и на таблетки. не е 100% чист. Купувайте си ябълков пектин на прах - 100% чист. 2 лв. за кутайка в аптеките. пРибавете и 2 супени лъжици натрошено ленено семе - много полезно за червата.

:idea: Rosi606, благодарности за компетентното мнение и препоръка!
Аватар
MrFerdo
приятел

Мнениеот Prolet_21 » 30 Апр 2008, 15:03

моля, кажете ми точно как си го правите този пектин, защото аз, като му сложа вода, ми се желира и става гаден?!!!
И освен това: помага ли за запек? Понеже аз нямам разстройство, а точно обратният проблем?
Аватар
Prolet_21
кандидат

Мнениеот Prolet_21 » 05 Юни 2008, 10:33

MrFerdo написа:
С К написа:Сусама е една от най-полезните храни,взимам го или на тахан върху салати или на семенца,сутрин в киселото мляко с мюсли.Когато се сетя слагам и пектин на прах.Пектина действа добре при висок холестерол,но по-добре яж ябълки.

полезни идеи имаш - явно и вкусни :D
сусамени семенца само не мога да открия, търсих в аптеки, дрогерии - нямат :roll:

виж в обикновен магазин. Сусам се продава в обикновените магазини. Аз съм виждала например в "Европа"
Аватар
Prolet_21
кандидат

Мнениеот Муньо » 05 Юни 2008, 21:07

Prolet_21 написа:виж в обикновен магазин. Сусам се продава в обикновените магазини. Аз съм виждала например в "Европа"

намери се. има и един сусамен тахан, който не е от печен сусам. пише си на него, но и е по-горчив.

А пектина аз го смесвам с мед, вода, ленено семе, сусамено семе, тиквено семе (смляни) и се получава някаква живителна смес :lol:
Аватар
Муньо
приятел

Мнениеот memce » 06 Юни 2008, 00:11

Сега ще ви дам една рецепта на проф. Христо Мермерски от книгата му "Лечение и забавяне на стареенето /antiaging/чрез хранене с лечебни и противоракови храни":
В една кофичка българско кисело мляко, сложете 1 супена лъжица чист мед, 30-40 гр. смлени орехови ядки, една супена лъжица ябълков пектин, една чаена лъжичка канела и 40 капки от прополисова тинктура.
Пектинът действа като "метла" за организма, чисти го от токсините, канелата понижава кръвната захар, а прополисът има антивирусно, антимикробно и антигрипно действие.За полезното действие на киселото мляко, орехите и меда, няма да пиша нищо, всички знаем за какво става дума. Всички тия продукти обединени в общ хранителен продукт имат антираково действие и още по-голям оздравителен ефект/ според проф. Мермерски/. А аз, понякога, си прибавям към тази смес и натрошено ленено семе и сусам / или 100% тъмен тахан.
Моя собствена рецепта пък е: смесвам мед и тахан и към тях прибавям
всякакви сурови ядки, леко натрошени. Държа си го в хладилника и си хапвам по супена лъжица на ден. Но хората с наднормено тегло трябва да внимават с тази вкусотия, защото е доста калорична.
Аватар
memce
наш човек

Мнениеот kasia » 03 Окт 2008, 09:52

Rosi606 написа:Сусам може да се намери в супермаркетите, на щандовете за здравословни храни. Да се консумира леко натрошен в кафемелачка, защото иначе, както влязло, така и излязло. изключително полезни семенца за остеопорози.Пектинът, също. Но не си спомням кой съветваше по-добре да се ядат ябълки. Това не е така, защото, за да извлечеш полезната доза пектин от ябълките тррябва да се изяждат по 3 кг. плод на ден. Това не е много възможно. А така на прахче - 1 кафяна лъжичка разтворена с малко вода + мед и си готов. Не купувайте пектин на гранули и на таблетки. не е 100% чист. Купувайте си ябълков пектин на прах - 100% чист. 2 лв. за кутайка в аптеките. пРибавете и 2 супени лъжици натрошено ленено семе - много полезно за червата.

Суров сусам се намира в доста будки за ядки; има напр. на "Граф Игнатиев" (в тази част, която е близо до спирката на канала - като се тръгне от Синьото към Попа - в началото отляво); в момента не се сещам много къде още има де;
но принципно съм намирала в повечето будки или магазинчета за насипни ядки
и аз си го меля в кафемелачка, защото също съм чела, че несдъвкан или несмлян не се преработва в стомаха и червата и си излиза в същия вид, т.е. няма смисъл
Аватар
kasia
нов

Мнениеот SmartUser » 05 Мар 2009, 14:41

В топла или в студена вода да разтварям пектина? Когато го разтворих в студена, стана на бучки и има много гаден вкус blahh
Аватар
SmartUser
нов

Мнениеот СуАйгъръ » 05 Мар 2009, 14:44

Чудесно си се ориентирала. Опитай и пекмез и тахин - смесваш ги приблизително 1 към 2 и си топиш хлебче. Направо е!!!
:sport: Купува се от арабските магазинчета по Женския пазар.
Изображение
Аватар
СуАйгъръ
наш човек

Мнениеот esster » 07 Мар 2009, 20:30

Elina написа:Ябълковият пектин е чудесно средство, за снижаване на холестерола и за раздразнен стомах. Но вместо с вода го бъркат със сок от арония.

Именно,това е основното.Аз от известно време си правя по една лъжичка сутрин(покрай мъжа ми,той има малко завишен холестерол).Обаче ми е гаден с вода и си го правя с лъжица кис.мляко.Капвам си и 20 капки клеева тинктура.Между другото,явно защото набъбва в стомаха,не усещам глад до обяд(преди го пиех на обяд,но почнах да обядвам от скоро :lol: ).
Аватар
esster
наш човек

Мнениеот Praskovka- mimito » 07 Мар 2009, 20:39

memce написа:Сега ще ви дам една рецепта на проф. Христо Мермерски от книгата му "Лечение и забавяне на стареенето /antiaging/чрез хранене с лечебни и противоракови храни":
В една кофичка българско кисело мляко, сложете 1 супена лъжица чист мед, 30-40 гр. смлени орехови ядки, една супена лъжица ябълков пектин, една чаена лъжичка канела и 40 капки от прополисова тинктура.
Пектинът действа като "метла" за организма, чисти го от токсините, канелата понижава кръвната захар, а прополисът има антивирусно, антимикробно и антигрипно действие.За полезното действие на киселото мляко, орехите и меда, няма да пиша нищо, всички знаем за какво става дума. Всички тия продукти обединени в общ хранителен продукт имат антираково действие и още по-голям оздравителен ефект/ според проф. Мермерски/. А аз, понякога, си прибавям към тази смес и натрошено ленено семе и сусам / или 100% тъмен тахан.
всякакви сурови ядки, леко натрошени. Държа си го в хладилника и си хапвам по супена лъжица на ден. Но хората с наднормено тегло трябва да внимават с тази вкусотия, защото е доста калорична.

Много благодаря за поста ти. Слушах на няколко пъти тази рецепта на професор Мермерски и все не си я записвах в крайна сметка забравих някои от съставките. Ще си я правя за тонус и акъл мисля.
А между другото аз от години си пия периодично пектин на таблетки и освен че чисти организма ми намалява храносмилателните проблеми. Напоследък го смесват в таблетна форма с инулин което е също много добре.
Това са природни продукти които привържениците на здравословното трябва да употребяват вместо да посягат първо към отровните илачи. Това е наистина здраве от природата. Въпреки килограмите но природните продукти определено влияят положително на апетита.
А сусамов тахан виждах скоро в МЕТРО в гръцка опаковка - Тахини. Той е много полезен за мозъка и стомашни проблеми.
Вземайте си и Лакторея. Това са млечнокиселите бактерии в таблетна форма в огромно количество.
Не е важно какво влиза в устата ти, а какво излиза от нея!

http://www.komar.org/bbq/bbq_grill_reci ... uirrel.jpg

http://img119.imageshack.us/img119/3432 ... 8b669a.gif
Аватар
Praskovka- mimito
наш човек

Мнениеот gourmet » 08 Мар 2009, 11:45

memce написа:Сега ще ви дам една рецепта на проф. Христо Мермерски от книгата му "Лечение и забавяне на стареенето /antiaging/чрез хранене с лечебни и противоракови храни":

Видях да продават ленено брашно. Дали мога него да добавям. След като семето е смелено, губи ли нещо от полезните си качества? Все пак опаковката е от 1 кг и доста има да го ям.
Do not speak unless you can improve the silence.
Аватар
gourmet
приятел

Мнениеот esster » 08 Мар 2009, 17:05

gourmet написа:[

Видях да продават ленено брашно. Дали мога него да добавям. След като семето е смелено, губи ли нещо от полезните си качества? Все пак опаковката е от 1 кг и доста има да го ям.

Доколкото знам е добре лененото семе да се смила на едро и да се употребява бързо след това.Иначе май много се окислява.По-добре си купи ленено семе и си го мели на едро в кафемелачка.И не прекалявай с количеството,препоръчителната дневна доза е около 2 чаени лъжички.
Изображение
Аватар
esster
наш човек

Мнениеот gourmet » 23 Мар 2009, 12:59

от една седмица хапвам кисело мляко по рецептата на д-р Мермерски, но при мен комбинацията мед+мляко дразни стомаха. затова наблягам на мляко+канела+прополис+пектин и ми действа отлично. купих си и книгата, ако има някоя друга интересна и полезна рецепта, ще я споделя.
Аватар
gourmet
приятел

Мнениеот albelm » 24 Мар 2009, 09:24

Ох, потекоха ми лигите... Да ви кажа една арабска рецепта със тахан. Кайма като за кюфтета се разстила в тава и се запича. Малко преди да стане готово се покрива със 1-2 с.л. тахан, смесен със сока на един лимон и се допича. Става много хубаво.
П.П. Май не съм за тази рубрика, но сусамения тахан е виновен.
Аватар
albelm
приятел

Мнениеот бетунчеспорт » 08 Апр 2009, 15:05

naddeto:) написа:В повечето големи магазини има. Мисля, че последно виждах в билла. Също така провери и по диетичните магазини, так също трябва да се намира. :)
има в "Пикадили" и "ХИТ" всичко за здравословно хранене!
Спортът е здраве,правилното хранене също,човек е това ,което яде!
Аватар
бетунчеспорт
нов

Начало  • Назад към Здравословно хранене