Когато тренираме в дъжда - 7 съвета

Когато тренираме в дъжда - 7 съвета

Ако обичат да тренирате навън или да бягате в...

Стилът на Тейлър Суифт

Стилът на Тейлър Суифт

Тейлър Суифт е сред най-популярните млади звезди...

Съвети, когато избирате кухненска мивка

Съвети, когато избирате кухненска мивка

Когато дойде време да сменяте кухненското...

Красиви ръце на всяка възраст

Красиви ръце на всяка възраст

Ако очите ни са огледало на душата, то ръцете са...

57-годишна жена-донор спаси живота на двама

57-годишна жена-донор спаси живота на двама

Две бъбречни трансплантации приключиха успешно...

Бисквитите и пакетираните храни са вредни за паметта

Бисквитите и пакетираните храни са вредни за паметта

Мазнините в някои видове бисквити, кексове и...

Модератори: Лилит, Roko

Мнениеот MrFerdo » 26 Фев 2008, 20:25

Изпробвам всякакви полезни храни и добавки. Днес си купих пектин и сусамен тахан. Тахан съм си вземал и преди, но пектин не бях пробвал. имате ли опит с тези две съставки? Сега излапах една малка лъжица пектин с мед и вода - докарали са го на вкус :D
Аватар
MrFerdo
приятел

Мнениеот Дия_б » 26 Фев 2008, 22:19

Пектина помага много срещу разстройство .Това е съвсем сериозно.
Последна промяна Дия_б на 26 Фев 2008, 22:41, променена общо 1 път
Аватар
Дия_б
VIP

Мнениеот С К » 26 Фев 2008, 22:32

MrFerdo написа:Изпробвам всякакви полезни храни и добавки. Днес си купих пектин и сусамен тахан. Тахан съм си вземал и преди, но пектин не бях пробвал. имате ли опит с тези две съставки? Сега излапах една малка лъжица пектин с мед и вода - докарали са го на вкус :D
Сусама е една от най-полезните храни,взимам го или на тахан върху салати или на семенца,сутрин в киселото мляко с мюсли.Когато се сетя слагам и пектин на прах.Пектина действа добре при висок холестерол,но по-добре яж ябълки.
Аватар
С К
вътрешен човек

Мнениеот MrFerdo » 27 Фев 2008, 17:34

С К написа:Сусама е една от най-полезните храни,взимам го или на тахан върху салати или на семенца,сутрин в киселото мляко с мюсли.Когато се сетя слагам и пектин на прах.Пектина действа добре при висок холестерол,но по-добре яж ябълки.

полезни идеи имаш - явно и вкусни :D
сусамени семенца само не мога да открия, търсих в аптеки, дрогерии - нямат :roll:
Аватар
MrFerdo
приятел

Мнениеот naddeto:) » 27 Фев 2008, 18:12

В повечето големи магазини има. Мисля, че последно виждах в билла. Също така провери и по диетичните магазини, так също трябва да се намира. :)
Аватар
naddeto:)
вътрешен човек

Мнениеот Elina » 27 Фев 2008, 18:14

Ябълковият пектин е чудесно средство, за снижаване на холестерола и за раздразнен стомах. Но вместо с вода го бъркат със сок от арония.
Аватар
Elina
наш човек

Мнениеот EXIT@тръпчинка » 28 Фев 2008, 11:15

От скоро започнах да приемам сусамов тахан и е много полезен за костите- високо съдържание на калций.
Аватар
EXIT@тръпчинка
кандидат

Мнениеот Rosi606 » 28 Фев 2008, 13:54

Сусам може да се намери в супермаркетите, на щандовете за здравословни храни. Да се консумира леко натрошен в кафемелачка, защото иначе, както влязло, така и излязло. изключително полезни семенца за остеопорози.Пектинът, също. Но не си спомням кой съветваше по-добре да се ядат ябълки. Това не е така, защото, за да извлечеш полезната доза пектин от ябълките тррябва да се изяждат по 3 кг. плод на ден. Това не е много възможно. А така на прахче - 1 кафяна лъжичка разтворена с малко вода + мед и си готов. Не купувайте пектин на гранули и на таблетки. не е 100% чист. Купувайте си ябълков пектин на прах - 100% чист. 2 лв. за кутайка в аптеките. пРибавете и 2 супени лъжици натрошено ленено семе - много полезно за червата.
Аватар
Rosi606
нов

Мнениеот MrFerdo » 28 Фев 2008, 14:38

Rosi606 написа:Сусам може да се намери в супермаркетите, на щандовете за здравословни храни. Да се консумира леко натрошен в кафемелачка, защото иначе, както влязло, така и излязло. изключително полезни семенца за остеопорози.Пектинът, също. Но не си спомням кой съветваше по-добре да се ядат ябълки. Това не е така, защото, за да извлечеш полезната доза пектин от ябълките тррябва да се изяждат по 3 кг. плод на ден. Това не е много възможно. А така на прахче - 1 кафяна лъжичка разтворена с малко вода + мед и си готов. Не купувайте пектин на гранули и на таблетки. не е 100% чист. Купувайте си ябълков пектин на прах - 100% чист. 2 лв. за кутайка в аптеките. пРибавете и 2 супени лъжици натрошено ленено семе - много полезно за червата.

:idea: Rosi606, благодарности за компетентното мнение и препоръка!
Аватар
MrFerdo
приятел

Мнениеот Prolet_21 » 30 Апр 2008, 15:03

моля, кажете ми точно как си го правите този пектин, защото аз, като му сложа вода, ми се желира и става гаден?!!!
И освен това: помага ли за запек? Понеже аз нямам разстройство, а точно обратният проблем?
Аватар
Prolet_21
кандидат

Мнениеот Prolet_21 » 05 Юни 2008, 10:33

MrFerdo написа:
С К написа:Сусама е една от най-полезните храни,взимам го или на тахан върху салати или на семенца,сутрин в киселото мляко с мюсли.Когато се сетя слагам и пектин на прах.Пектина действа добре при висок холестерол,но по-добре яж ябълки.

полезни идеи имаш - явно и вкусни :D
сусамени семенца само не мога да открия, търсих в аптеки, дрогерии - нямат :roll:

виж в обикновен магазин. Сусам се продава в обикновените магазини. Аз съм виждала например в "Европа"
Аватар
Prolet_21
кандидат

Мнениеот Муньо » 05 Юни 2008, 21:07

Prolet_21 написа:виж в обикновен магазин. Сусам се продава в обикновените магазини. Аз съм виждала например в "Европа"

намери се. има и един сусамен тахан, който не е от печен сусам. пише си на него, но и е по-горчив.

А пектина аз го смесвам с мед, вода, ленено семе, сусамено семе, тиквено семе (смляни) и се получава някаква живителна смес :lol:
Аватар
Муньо
приятел

Мнениеот memce » 06 Юни 2008, 00:11

Сега ще ви дам една рецепта на проф. Христо Мермерски от книгата му "Лечение и забавяне на стареенето /antiaging/чрез хранене с лечебни и противоракови храни":
В една кофичка българско кисело мляко, сложете 1 супена лъжица чист мед, 30-40 гр. смлени орехови ядки, една супена лъжица ябълков пектин, една чаена лъжичка канела и 40 капки от прополисова тинктура.
Пектинът действа като "метла" за организма, чисти го от токсините, канелата понижава кръвната захар, а прополисът има антивирусно, антимикробно и антигрипно действие.За полезното действие на киселото мляко, орехите и меда, няма да пиша нищо, всички знаем за какво става дума. Всички тия продукти обединени в общ хранителен продукт имат антираково действие и още по-голям оздравителен ефект/ според проф. Мермерски/. А аз, понякога, си прибавям към тази смес и натрошено ленено семе и сусам / или 100% тъмен тахан.
Моя собствена рецепта пък е: смесвам мед и тахан и към тях прибавям
всякакви сурови ядки, леко натрошени. Държа си го в хладилника и си хапвам по супена лъжица на ден. Но хората с наднормено тегло трябва да внимават с тази вкусотия, защото е доста калорична.
Аватар
memce
наш човек

Мнениеот kasia » 03 Окт 2008, 09:52

Rosi606 написа:Сусам може да се намери в супермаркетите, на щандовете за здравословни храни. Да се консумира леко натрошен в кафемелачка, защото иначе, както влязло, така и излязло. изключително полезни семенца за остеопорози.Пектинът, също. Но не си спомням кой съветваше по-добре да се ядат ябълки. Това не е така, защото, за да извлечеш полезната доза пектин от ябълките тррябва да се изяждат по 3 кг. плод на ден. Това не е много възможно. А така на прахче - 1 кафяна лъжичка разтворена с малко вода + мед и си готов. Не купувайте пектин на гранули и на таблетки. не е 100% чист. Купувайте си ябълков пектин на прах - 100% чист. 2 лв. за кутайка в аптеките. пРибавете и 2 супени лъжици натрошено ленено семе - много полезно за червата.

Суров сусам се намира в доста будки за ядки; има напр. на "Граф Игнатиев" (в тази част, която е близо до спирката на канала - като се тръгне от Синьото към Попа - в началото отляво); в момента не се сещам много къде още има де;
но принципно съм намирала в повечето будки или магазинчета за насипни ядки
и аз си го меля в кафемелачка, защото също съм чела, че несдъвкан или несмлян не се преработва в стомаха и червата и си излиза в същия вид, т.е. няма смисъл
Аватар
kasia
нов

Мнениеот SmartUser » 05 Мар 2009, 14:41

В топла или в студена вода да разтварям пектина? Когато го разтворих в студена, стана на бучки и има много гаден вкус blahh
Аватар
SmartUser
нов

Мнениеот СуАйгъръ » 05 Мар 2009, 14:44

Чудесно си се ориентирала. Опитай и пекмез и тахин - смесваш ги приблизително 1 към 2 и си топиш хлебче. Направо е!!!
:sport: Купува се от арабските магазинчета по Женския пазар.
Изображение
Аватар
СуАйгъръ
наш човек

Мнениеот esster » 07 Мар 2009, 20:30

Elina написа:Ябълковият пектин е чудесно средство, за снижаване на холестерола и за раздразнен стомах. Но вместо с вода го бъркат със сок от арония.

Именно,това е основното.Аз от известно време си правя по една лъжичка сутрин(покрай мъжа ми,той има малко завишен холестерол).Обаче ми е гаден с вода и си го правя с лъжица кис.мляко.Капвам си и 20 капки клеева тинктура.Между другото,явно защото набъбва в стомаха,не усещам глад до обяд(преди го пиех на обяд,но почнах да обядвам от скоро :lol: ).
Аватар
esster
наш човек

Мнениеот Praskovka- mimito » 07 Мар 2009, 20:39

memce написа:Сега ще ви дам една рецепта на проф. Христо Мермерски от книгата му "Лечение и забавяне на стареенето /antiaging/чрез хранене с лечебни и противоракови храни":
В една кофичка българско кисело мляко, сложете 1 супена лъжица чист мед, 30-40 гр. смлени орехови ядки, една супена лъжица ябълков пектин, една чаена лъжичка канела и 40 капки от прополисова тинктура.
Пектинът действа като "метла" за организма, чисти го от токсините, канелата понижава кръвната захар, а прополисът има антивирусно, антимикробно и антигрипно действие.За полезното действие на киселото мляко, орехите и меда, няма да пиша нищо, всички знаем за какво става дума. Всички тия продукти обединени в общ хранителен продукт имат антираково действие и още по-голям оздравителен ефект/ според проф. Мермерски/. А аз, понякога, си прибавям към тази смес и натрошено ленено семе и сусам / или 100% тъмен тахан.
всякакви сурови ядки, леко натрошени. Държа си го в хладилника и си хапвам по супена лъжица на ден. Но хората с наднормено тегло трябва да внимават с тази вкусотия, защото е доста калорична.

Много благодаря за поста ти. Слушах на няколко пъти тази рецепта на професор Мермерски и все не си я записвах в крайна сметка забравих някои от съставките. Ще си я правя за тонус и акъл мисля.
А между другото аз от години си пия периодично пектин на таблетки и освен че чисти организма ми намалява храносмилателните проблеми. Напоследък го смесват в таблетна форма с инулин което е също много добре.
Това са природни продукти които привържениците на здравословното трябва да употребяват вместо да посягат първо към отровните илачи. Това е наистина здраве от природата. Въпреки килограмите но природните продукти определено влияят положително на апетита.
А сусамов тахан виждах скоро в МЕТРО в гръцка опаковка - Тахини. Той е много полезен за мозъка и стомашни проблеми.
Вземайте си и Лакторея. Това са млечнокиселите бактерии в таблетна форма в огромно количество.
Не е важно какво влиза в устата ти, а какво излиза от нея!

http://www.komar.org/bbq/bbq_grill_reci ... uirrel.jpg

http://img119.imageshack.us/img119/3432 ... 8b669a.gif
Аватар
Praskovka- mimito
наш човек

Мнениеот gourmet » 08 Мар 2009, 11:45

memce написа:Сега ще ви дам една рецепта на проф. Христо Мермерски от книгата му "Лечение и забавяне на стареенето /antiaging/чрез хранене с лечебни и противоракови храни":

Видях да продават ленено брашно. Дали мога него да добавям. След като семето е смелено, губи ли нещо от полезните си качества? Все пак опаковката е от 1 кг и доста има да го ям.
Do not speak unless you can improve the silence.
Аватар
gourmet
приятел

Мнениеот esster » 08 Мар 2009, 17:05

gourmet написа:[

Видях да продават ленено брашно. Дали мога него да добавям. След като семето е смелено, губи ли нещо от полезните си качества? Все пак опаковката е от 1 кг и доста има да го ям.

Доколкото знам е добре лененото семе да се смила на едро и да се употребява бързо след това.Иначе май много се окислява.По-добре си купи ленено семе и си го мели на едро в кафемелачка.И не прекалявай с количеството,препоръчителната дневна доза е около 2 чаени лъжички.
Изображение
Аватар
esster
наш човек

Мнениеот gourmet » 23 Мар 2009, 12:59

от една седмица хапвам кисело мляко по рецептата на д-р Мермерски, но при мен комбинацията мед+мляко дразни стомаха. затова наблягам на мляко+канела+прополис+пектин и ми действа отлично. купих си и книгата, ако има някоя друга интересна и полезна рецепта, ще я споделя.
Аватар
gourmet
приятел

Мнениеот albelm » 24 Мар 2009, 09:24

Ох, потекоха ми лигите... Да ви кажа една арабска рецепта със тахан. Кайма като за кюфтета се разстила в тава и се запича. Малко преди да стане готово се покрива със 1-2 с.л. тахан, смесен със сока на един лимон и се допича. Става много хубаво.
П.П. Май не съм за тази рубрика, но сусамения тахан е виновен.
Аватар
albelm
приятел

Мнениеот бетунчеспорт » 08 Апр 2009, 15:05

naddeto:) написа:В повечето големи магазини има. Мисля, че последно виждах в билла. Също така провери и по диетичните магазини, так също трябва да се намира. :)
има в "Пикадили" и "ХИТ" всичко за здравословно хранене!
Спортът е здраве,правилното хранене също,човек е това ,което яде!
Аватар
бетунчеспорт
нов

Начало  • Назад към Здравословно хранене