Есенна диета за повече енергия

Есенна диета за повече енергия

През есента, когато мрачните дни надделяват над...

Грим според формата на очите

Грим според формата на очите

Гримирането си е истинско изкуство. Подходящата...

Магнитна терапия

Магнитна терапия

Магнитната терапия е алтернативна медицина,...

10 съвета за по-добър сексуален живот

10 съвета за по-добър сексуален живот

Повечето хора жадуват за пълноценен сексуален...

Алесандра Амброзио стана лице на кокосова напитка

Алесандра Амброзио стана лице на кокосова напитка

Една от най-високоплатените моделки в света...

Почина простреляната в Гоце Делчев жена

Почина простреляната в Гоце Делчев жена

Почина простреляната на 15 септември 27-годишната...

Модератор: Rama

Мнениеот zenata » 28 Май 2007, 11:34

за съжаление се обръщам към вас точно в този подфорум :cry:
от доста време посещавам една ендокриноложка, за която съм чувала мн добри отзиви от други лекари. жената е на възраст, проф., с доста опит и т.н. тъ...наред с другите гадости взе, че ми откри повишен пролактин, изписа ми медикаменти и т.н. дотук добре, обаче...
една моя приятелка /лекар, но не практикува към момента/ ми сподели, че следва да си направя скенер на тиквата :shock: , защото често това се предизвиквало от аденом на хипофизата :shock: .порових се аз из нета и се оказа права, но с разликата, че аденомът се появявал от повишен пролактин. питам лекарката, а тя - ти по принцип си много стресирана, затова е, рано е за скенер. питам гинеколожката, а тя - о, требе си скенер :shock:
егати, явно ще се прави и ще се иска консултация с друг лекар. по-скоро ми е интересно ако има някой друг "пострадал" или някой, който има преки наблюдения върху тез гадости :unsleep:
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот Aleksa » 28 Май 2007, 13:35

Аз имам преки наблюдения :(
Да,появява се аденома/тумора/ на хипофизата/центъра на всички хормони/,когато ти е повишен пролактин.Колко ти е повишен,защото допустимото е 500,ако ти е 600 или 700 е нормално,но ако е 1000 и нагоре...Това ,че си под стрес е предпоставка за образуване на такова нещо.Естествено при необходимост трябва да се приложи хормонална терапия, но за това - по-късно.Няма какво да се чудиш направи си скенер,за да си изключи или потвърди! Задължително направи скенер!!!
Как ти е цикъла редовен ли е?
Не се притеснявай дори да имаш аденом, повечето се оказват доброкачесвени и не пречат,а отстраняването по оперативен път не е задължително!
П.П.Стискам палци да не е това,успех!
Аватар
Aleksa
наш човек

Мнениеот zenata » 28 Май 2007, 14:03

Aleksa, благодаря за отговора!!
прави ми впечатление, че боравиш с различни стойности за нивото на пролактин :? това, което четох, а и съдейки от таблицата на лекарката ми, максималното ниво, което е нормално, е 20, а моят първоначално беше 19, а след 3 месеца лечение - 27 :cry: но пък денят ми беше много, много напрегнат и пълен с неприятности, та се успокоявам, че може да е от това :wink: а и имам засилена функция на щитовидната жлеза от стрес и това ме изнервя допълнително.
иначе цикълът ми е бетон, но пък на практика нямам овулация, от което следва...знаеш какво :cry:
и друго - знам, че аденомите по дефиниция са доброкачествени, иначе не знам доколко пречат и по дяволите с какви медикаменти се разкарват....
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот МЕЧТА » 28 Май 2007, 14:03

zenata написа:за съжаление се обръщам към вас точно в този подфорум :cry:
от доста време посещавам една ендокриноложка, за която съм чувала мн добри отзиви от други лекари. жената е на възраст, проф., с доста опит и т.н. тъ...наред с другите гадости взе, че ми откри повишен пролактин, изписа ми медикаменти и т.н. дотук добре, обаче...
една моя приятелка /лекар, но не практикува към момента/ ми сподели, че следва да си направя скенер на тиквата :shock: , защото често това се предизвиквало от аденом на хипофизата :shock: .порових се аз из нета и се оказа права, но с разликата, че аденомът се появявал от повишен пролактин. питам лекарката, а тя - ти по принцип си много стресирана, затова е, рано е за скенер. питам гинеколожката, а тя - о, требе си скенер :shock:
егати, явно ще се прави и ще се иска консултация с друг лекар. по-скоро ми е интересно ако има някой друг "пострадал" или някой, който има преки наблюдения върху тез гадости :unsleep:

Защо не провериш да неби да си бременна?! :thumbsup: :kiss:
Аватар
МЕЧТА
наш човек

Мнениеот zenata » 28 Май 2007, 14:29

МЕЧТА написа:Защо не провериш да неби да си бременна?! :thumbsup: :kiss:

не, мила, аз точно поради тази причина си правих това изследване :cry:
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот Aleksa » 28 Май 2007, 14:39

zenata написа:Aleksa, благодаря за отговора!!
прави ми впечатление, че боравиш с различни стойности за нивото на пролактин :? това, което четох, а и съдейки от таблицата на лекарката ми, максималното ниво, което е нормално, е 20, а моят първоначално беше 19, а след 3 месеца лечение - 27 :cry: но пък денят ми беше много, много напрегнат и пълен с неприятности, та се успокоявам, че може да е от това :wink: а и имам засилена функция на щитовидната жлеза от стрес и това ме изнервя допълнително.
иначе цикълът ми е бетон, но пък на практика нямам овулация, от което следва...знаеш какво :cry:
и друго - знам, че аденомите по дефиниция са доброкачествени, иначе не знам доколко пречат и по дяволите с какви медикаменти се разкарват....

Има две стойности например /29,47 - 513,04/ Да права си нормата е 20 и 500 .Изследването за пролактин трябва да се прави на 21 ден от началото на МЦ.Всички други хормони в норма ли са ти?
Повишението на пролактин,не е задължително да е провокирано от аденом. Другото е ов.дисфункция ,което е при теб.Хиперпролактинемията може да е и от стрес./пак както ти е казала ендокриноложка.Много често се дава Бромокриптин за потискане.
Но пак ти казвам,за да се успокоиш... направи си скенер. Не аденома не е доброкачесвен винаги./поне така знам :? / Знам,че пролактинома е доброкачествения./което може да е същото т.е. аденом провокиран от висок пролактин/.Но до колкото си спомням в началото на откриването на аденома на хипофизата ,казаха че не се знае дали е доброкачествен или злокачесвен.
Аватар
Aleksa
наш човек

Мнениеот zenata » 28 Май 2007, 16:09

преди имах и други повишени хормони от стрес и най-вероятно и сега е така. но за скенера си права - трябва си. ако знаеш какви неща чета в уикипедия :shock: за аденомите пише, че са доброкачествени (benign, което доколкото знам е доброкачествен, иначе са карциноми :? , май...)
аз сега пия бромокриптин и скоро трябва да отида, за да видим какъв е ефектът.
какво да се прави - аз съм на принципа, че всичко трябва да се прави докато е време, няма сми от страх :cry:
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот roxanna » 30 Май 2007, 20:23

Моят съвет е да повториш няколко пъти изследването. Предполагам знаеш , че пролактина е хормон, който може да си измени стойностите за секунди. За най точен резултат трябва да се спазят няколко изисквания. Трябва да приспиш в болницата, на сутринта след като се събудиш да ти вземат кръв докато си в леглото още. Ако нямаш тази възможност поне се съобрази с това, че е хубаво веднага след като станеш да отидеш на изследване, без да си пила кафе , без да шофираш и без вечерта да си правила секс и като отидеш в лабораторията да полегнеш дестина минутки на кошетката преди да те боцнат.
Аватар
roxanna
наш човек

Мнениеот zenata » 31 Май 2007, 09:04

да, знам за какво говориш;-) аз именно поради тази причина си мисля, че последното изследване не е било точно, защото някои от нещата не бяха спазени :unibrow:
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот Aleksa » 31 Май 2007, 13:45

Да,може това да е оказало влияние.аоаще повече,че пролактинът не ти е много над нормата със 7 отгоре-не е толкова страшно.Направи си нови изследвания /както си требе/ и пий бромокриптина,както ти е изписан.Стискам палци да е фалшива тревога :wink:
Аватар
Aleksa
наш човек

Мнениеот zenata » 01 Юни 2007, 10:05

благодаря за подкрепата :kiss:
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот melani » 04 Юни 2007, 15:02

Аз също бях с повишен пролактин-около 970.Направиха ми скенер и изключиха аденом на хипофизата.Сега вече близо 2 години съм на лекарства и хормона е в норма.Знам,че пролактина се влияе от стрес,от физическа преумора,от галене на гърдите и др.Също така повишения пролактин е причина за безплодие.Аз те съветват да направиш скенера,за да изключиш аденома и да не мислиш повече за него,а да се концентрираш само към това да нормализираш хормоните си.Късмет!
Свобода за българските медици в Либия!
Изображение
melani
нов

Мнениеот Aleksa » 07 Юни 2007, 15:01

zenata,това за бромокриптина е бил много стар и неефективен метод.Казаха ми да ти препоръчам д-р Шейнова от Александровска боница :wink:
Аватар
Aleksa
наш човек

Мнениеот zenata » 07 Юни 2007, 15:08

благодаря ти, алекса! аз ходя при една професорка, която до скоро работеше там. но ще се заинтересувам, макар да ми призлява като стъпя в тази болница, не знам как ще намеря сили :cry:
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот kremucka » 08 Юни 2007, 10:50

zenata написа:за съжаление се обръщам към вас точно в този подфорум :cry:

Здравей zenata,
аз също имам хиперпролактимия. Откриха ми я преди почти 4 год. Цикълът ми е нередовен от много време насам. Отначало го отдаваха на пубертета, но той така си и отиде. След години, когато срещнах мъжа на живота си и решихме да си правим бебе, започнах всеки месец, при закъснение на цикъла ми, да ходя на лекар с надеждата, че съм бременна, но уви...Тогава си направих изследване на пролактина - беше 2750, при допустима стойност 500. Повториха го, но резултатът беше същия. Започнаха се - снимка на главата, нищо не се видя, скенер, и той нищо не показа. Искам да поясня, че всички изследвания, снимки и скенери си ги платих, защото ако беше по здравна каса, трябваше да чакам 6 мес. за скенер. След скенера ми казаха, че ако образуванието в главата ми е много малко, то не може да се види на скенер и трябва да се направи ядрено-магнитен резонанс, който струваше 3 пъти повече от скенера. Това вече беше върхът и аз така и не го направих. Започнах да пия бромокриптин и само след един месец забременях. Родих живо и здраво момченце, което вече е почти на три, но 4-5 мес. след раждането пак започнаха проблеми с цикъла ми. Пак се наложи да мина на бромокриптин за още 6 мес, но го спрях и аз не знам защо. Известно време беше ОК, но сега пак е нередовен. Отново си правих изследвания на пролактина с настройката, че знам какво ще покажат изследванията, какво ще е лечението и как ще ми скара ендокриноложката, че съм спряла бромокриптина ей така и т.н., но за моя най-голяма изненада, той беше в норма. До горната граница, но в норма. Ходих при моя гинеколог и след прегледа се оказа, че сега май естрогена ми не е наред. Омръзна ми да се разправям вече с тези хормони!!! :anger: Забравих да кажа, че преди да забременея тежах 48 кг и никога не съм била дебела, но през бременността качих 22кг, които си останаха на мен и вече 3 г. не мога да ги сваля, каквото и да правя. Пак на хормонална основа!
Аватар
kremucka
нов

Мнениеот zenata » 08 Юни 2007, 12:48

ох, кофти работа...и на мен ми писна от тия хормони - ту един, ту друг :evil:
на мен лекарката ми каза, че понеже е малко повишен, не трябва засега да правя скенер. пия бромокриптин от няколко месеца, но се оказа, че пъроначалната доза е била ниска и от половин месец я увеличих. м/у другото моята гинеколожка каза, че това лечение е ок, но ако до септември не случи събитие трябва да се допълни с още неща :cry: когато имах проблеми със щитовидната жлеза бях доста отслабнала, но сега забелязвам, че съм качила 4-5 кг :cry:
а ти каква доза взимаше?
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот kremucka » 11 Юни 2007, 11:10

Ами в началото дозата бромокриптин, която приемах беше доста голяма - по 4 хапчета на ден, но започнах от половин таблетка, като през няколко дни увеличавах дозата, докато стигна до 4 таблетки дневно. Приемах по толкова може би един месец, направиха ми изследвания, които показаха че пролактина е спаднал под нормата и започнах да намалям дозата, докато стигнах до една на ден. Тогава започнах да забравям да го пия и накрая го спрях. Ако ме питаш защо не мога да ти отговоря, не зная.
Аватар
kremucka
нов

Мнениеот zenata » 03 Авг 2007, 09:15

аз пак да поразровя старата тема, но искам да питам някой дали си е правил ЯМГ? препотъчаха ми, но като видях за какво става въпрос установих, че това изследване не може да бъде направено засега, тъй като имам клаустрофобия, макар и лека, та доста трудно ще ме навреш в тази тръба :evil: но ми е интересно, ако някой е правил, дали те вкарват целия в тръбата или само тиквата :?:
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот Aleksa » 03 Авг 2007, 09:45

Аз съм го правела.Спокойно -хич не е страшно.
Мен ме вкараха цялата,защото се съмняваха за прблем в тялото...при теб предполагам само главата.Ще питам "онзи" човек/за който ти говорех в горните постове/ и ще ти кажа със сигурност :lol:
Не се страхувай, не е страшно 8)
Да ти обясня процедурата-вкарват те в тръбата за около 10-15 мин. максимум,пускат ти музика,има струя със чист въздух,лежиш си удобно-има и паник бутон ако се шашнеш...
Последна промяна Aleksa на 03 Авг 2007, 09:49, променена общо 1 път
Аватар
Aleksa
наш човек

Мнениеот zenata » 03 Авг 2007, 09:47

алекса, мн ти благодаря!!!
да ти кажа ако е цялата - категорично отказвам - ще откача със сигурност :cry:
разбрах, че ти пускат музика и свеж въздух и има паник бутон, а водка дали предлагат :lol:
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот Aleksa » 03 Авг 2007, 10:04

А и още нещо:Това изследване е МНОГО ПО-ДОБРО от скенер!
Всъщност ЯМГ е най-доброто изследванате за човешшкия организъм,защото те гледат снимат и всичко се вижда с най-малка подробност в организма ти,всяко отклонение от нормалното се отчита ... и това само докато си лежиш спойконо в тръбата,без кой знае какво страшни интервениции :lol:
Забравих и нещо друго апарата балко бучи,или по-скоро бумти-малко е изнервящо но свикваш :?
Мне,няма водка :wink:
П.П. Знам,че на децата им слагат упойки...защо не помолиш и за теб :wink:
П.П.П.Извинявай -дезинформирала съм те-няма начн да не те вкарат цялата.Но не се стряскай,преди мен изледваха едно 5 месечно бебе :wink: Няма нищо страшно!
Аватар
Aleksa
наш човек

Мнениеот zenata » 03 Авг 2007, 10:12

дам, знам, че е най-доброто. за упойката - предложиха ми. ще питам дали има на алкохолно-цигарена основа :lol: засега мисля да пробвам със скенер и ако има някакви съмнения - тогава. или ако се окаже, че ти слагат само главата :lol:
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот Aleksa » 03 Авг 2007, 10:16

Ма,за какво ще си губиш времето със скенер :? Деазнам за мен е безмислено,направи си доброр изследване и приключи.А ако си под упойка пък грам не се замисляй!!!
Аватар
Aleksa
наш човек

Мнениеот данеста » 03 Авг 2007, 13:42

Включвам се в темата за ЯМР. Преди 20 дни изследваха сина ми на ЯМР. Той е на 9 години и го понесе съвсем нормално. Не са му слагали нито упойка нито нищо, просто легна детето и след 25-30мин. излезе. Каза, че било много шумно вътре, имаше и панинг бутон. Само са му сложили някъкъв колан на главата, че явно е мърдал. Ние го правихме в болница "Лозенец" и съм много доволна и от обслужването и от докторите. Така, че не се притеснявай няма нищо страшно от ЯМР. Успех.
Аватар
данеста
нов

Мнениеот zenata » 09 Ное 2007, 10:18

за да не отварям нова тема ще питам тук:
на мой близък ще правят ЯМР по думи на майка му. той е на 9. но тя се притеснява, че ще му слагат контрастно в-во, което след години можело да даде странични ефекти. но аз не съм чувала при ЯМР да се слага контрастно в-во :? тези, които са си правили - моля да споделят.
четох в нета, но не мога да се ориентирам - има хиляда вида изследвания, вкл. магнитно-резонансна ангиография и магнитно-резонансна образна диагностика, при които би могло :? според мен жената нещо бърка, ама знам ли :?:
Аватар
zenata
VIP

Начало  • Назад към Здравословни проблеми