Във форма по време на почивка - 7 идеи

Във форма по време на почивка - 7 идеи

Дойде сезонът на отпуските и ваканциите. Колкото...

Как да прикрием слънчево изгаряне?

Как да прикрием слънчево изгаряне?

Често се случва през лятото да изгорим...

Колекция бански “LISCA Selection” за лято 2014

Колекция бански “LISCA Selection” за лято 2014

С новите модели на колекция “ LISCA Selection”, няма да...

Анемия през бременността

Анемия през бременността

Анемията е сред най-срещаните придобити...

Разкриха причината за смъртта на Пиийчис Гелдоф

Разкриха причината за смъртта на Пиийчис Гелдоф

Пийчис Гелдоф е починала от свръхдоза, десет...

В Ню Йорк строят сграда с отделни входове за богати и бедни

В Ню Йорк строят сграда с отделни входове за богати и бедни

Властите в Ню Йорк одобриха противоречив проект...

Модератор: Rama

Мнениеот zenata » 28 Май 2007, 11:34

за съжаление се обръщам към вас точно в този подфорум :cry:
от доста време посещавам една ендокриноложка, за която съм чувала мн добри отзиви от други лекари. жената е на възраст, проф., с доста опит и т.н. тъ...наред с другите гадости взе, че ми откри повишен пролактин, изписа ми медикаменти и т.н. дотук добре, обаче...
една моя приятелка /лекар, но не практикува към момента/ ми сподели, че следва да си направя скенер на тиквата :shock: , защото често това се предизвиквало от аденом на хипофизата :shock: .порових се аз из нета и се оказа права, но с разликата, че аденомът се появявал от повишен пролактин. питам лекарката, а тя - ти по принцип си много стресирана, затова е, рано е за скенер. питам гинеколожката, а тя - о, требе си скенер :shock:
егати, явно ще се прави и ще се иска консултация с друг лекар. по-скоро ми е интересно ако има някой друг "пострадал" или някой, който има преки наблюдения върху тез гадости :unsleep:
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот Aleksa » 28 Май 2007, 13:35

Аз имам преки наблюдения :(
Да,появява се аденома/тумора/ на хипофизата/центъра на всички хормони/,когато ти е повишен пролактин.Колко ти е повишен,защото допустимото е 500,ако ти е 600 или 700 е нормално,но ако е 1000 и нагоре...Това ,че си под стрес е предпоставка за образуване на такова нещо.Естествено при необходимост трябва да се приложи хормонална терапия, но за това - по-късно.Няма какво да се чудиш направи си скенер,за да си изключи или потвърди! Задължително направи скенер!!!
Как ти е цикъла редовен ли е?
Не се притеснявай дори да имаш аденом, повечето се оказват доброкачесвени и не пречат,а отстраняването по оперативен път не е задължително!
П.П.Стискам палци да не е това,успех!
Аватар
Aleksa
наш човек

Мнениеот zenata » 28 Май 2007, 14:03

Aleksa, благодаря за отговора!!
прави ми впечатление, че боравиш с различни стойности за нивото на пролактин :? това, което четох, а и съдейки от таблицата на лекарката ми, максималното ниво, което е нормално, е 20, а моят първоначално беше 19, а след 3 месеца лечение - 27 :cry: но пък денят ми беше много, много напрегнат и пълен с неприятности, та се успокоявам, че може да е от това :wink: а и имам засилена функция на щитовидната жлеза от стрес и това ме изнервя допълнително.
иначе цикълът ми е бетон, но пък на практика нямам овулация, от което следва...знаеш какво :cry:
и друго - знам, че аденомите по дефиниция са доброкачествени, иначе не знам доколко пречат и по дяволите с какви медикаменти се разкарват....
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот МЕЧТА » 28 Май 2007, 14:03

zenata написа:за съжаление се обръщам към вас точно в този подфорум :cry:
от доста време посещавам една ендокриноложка, за която съм чувала мн добри отзиви от други лекари. жената е на възраст, проф., с доста опит и т.н. тъ...наред с другите гадости взе, че ми откри повишен пролактин, изписа ми медикаменти и т.н. дотук добре, обаче...
една моя приятелка /лекар, но не практикува към момента/ ми сподели, че следва да си направя скенер на тиквата :shock: , защото често това се предизвиквало от аденом на хипофизата :shock: .порових се аз из нета и се оказа права, но с разликата, че аденомът се появявал от повишен пролактин. питам лекарката, а тя - ти по принцип си много стресирана, затова е, рано е за скенер. питам гинеколожката, а тя - о, требе си скенер :shock:
егати, явно ще се прави и ще се иска консултация с друг лекар. по-скоро ми е интересно ако има някой друг "пострадал" или някой, който има преки наблюдения върху тез гадости :unsleep:

Защо не провериш да неби да си бременна?! :thumbsup: :kiss:
Аватар
МЕЧТА
наш човек

Мнениеот zenata » 28 Май 2007, 14:29

МЕЧТА написа:Защо не провериш да неби да си бременна?! :thumbsup: :kiss:

не, мила, аз точно поради тази причина си правих това изследване :cry:
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот Aleksa » 28 Май 2007, 14:39

zenata написа:Aleksa, благодаря за отговора!!
прави ми впечатление, че боравиш с различни стойности за нивото на пролактин :? това, което четох, а и съдейки от таблицата на лекарката ми, максималното ниво, което е нормално, е 20, а моят първоначално беше 19, а след 3 месеца лечение - 27 :cry: но пък денят ми беше много, много напрегнат и пълен с неприятности, та се успокоявам, че може да е от това :wink: а и имам засилена функция на щитовидната жлеза от стрес и това ме изнервя допълнително.
иначе цикълът ми е бетон, но пък на практика нямам овулация, от което следва...знаеш какво :cry:
и друго - знам, че аденомите по дефиниция са доброкачествени, иначе не знам доколко пречат и по дяволите с какви медикаменти се разкарват....

Има две стойности например /29,47 - 513,04/ Да права си нормата е 20 и 500 .Изследването за пролактин трябва да се прави на 21 ден от началото на МЦ.Всички други хормони в норма ли са ти?
Повишението на пролактин,не е задължително да е провокирано от аденом. Другото е ов.дисфункция ,което е при теб.Хиперпролактинемията може да е и от стрес./пак както ти е казала ендокриноложка.Много често се дава Бромокриптин за потискане.
Но пак ти казвам,за да се успокоиш... направи си скенер. Не аденома не е доброкачесвен винаги./поне така знам :? / Знам,че пролактинома е доброкачествения./което може да е същото т.е. аденом провокиран от висок пролактин/.Но до колкото си спомням в началото на откриването на аденома на хипофизата ,казаха че не се знае дали е доброкачествен или злокачесвен.
Аватар
Aleksa
наш човек

Мнениеот zenata » 28 Май 2007, 16:09

преди имах и други повишени хормони от стрес и най-вероятно и сега е така. но за скенера си права - трябва си. ако знаеш какви неща чета в уикипедия :shock: за аденомите пише, че са доброкачествени (benign, което доколкото знам е доброкачествен, иначе са карциноми :? , май...)
аз сега пия бромокриптин и скоро трябва да отида, за да видим какъв е ефектът.
какво да се прави - аз съм на принципа, че всичко трябва да се прави докато е време, няма сми от страх :cry:
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот roxanna » 30 Май 2007, 20:23

Моят съвет е да повториш няколко пъти изследването. Предполагам знаеш , че пролактина е хормон, който може да си измени стойностите за секунди. За най точен резултат трябва да се спазят няколко изисквания. Трябва да приспиш в болницата, на сутринта след като се събудиш да ти вземат кръв докато си в леглото още. Ако нямаш тази възможност поне се съобрази с това, че е хубаво веднага след като станеш да отидеш на изследване, без да си пила кафе , без да шофираш и без вечерта да си правила секс и като отидеш в лабораторията да полегнеш дестина минутки на кошетката преди да те боцнат.
Аватар
roxanna
наш човек

Мнениеот zenata » 31 Май 2007, 09:04

да, знам за какво говориш;-) аз именно поради тази причина си мисля, че последното изследване не е било точно, защото някои от нещата не бяха спазени :unibrow:
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот Aleksa » 31 Май 2007, 13:45

Да,може това да е оказало влияние.аоаще повече,че пролактинът не ти е много над нормата със 7 отгоре-не е толкова страшно.Направи си нови изследвания /както си требе/ и пий бромокриптина,както ти е изписан.Стискам палци да е фалшива тревога :wink:
Аватар
Aleksa
наш човек

Мнениеот zenata » 01 Юни 2007, 10:05

благодаря за подкрепата :kiss:
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот melani » 04 Юни 2007, 15:02

Аз също бях с повишен пролактин-около 970.Направиха ми скенер и изключиха аденом на хипофизата.Сега вече близо 2 години съм на лекарства и хормона е в норма.Знам,че пролактина се влияе от стрес,от физическа преумора,от галене на гърдите и др.Също така повишения пролактин е причина за безплодие.Аз те съветват да направиш скенера,за да изключиш аденома и да не мислиш повече за него,а да се концентрираш само към това да нормализираш хормоните си.Късмет!
Свобода за българските медици в Либия!
Изображение
melani
нов

Мнениеот Aleksa » 07 Юни 2007, 15:01

zenata,това за бромокриптина е бил много стар и неефективен метод.Казаха ми да ти препоръчам д-р Шейнова от Александровска боница :wink:
Аватар
Aleksa
наш човек

Мнениеот zenata » 07 Юни 2007, 15:08

благодаря ти, алекса! аз ходя при една професорка, която до скоро работеше там. но ще се заинтересувам, макар да ми призлява като стъпя в тази болница, не знам как ще намеря сили :cry:
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот kremucka » 08 Юни 2007, 10:50

zenata написа:за съжаление се обръщам към вас точно в този подфорум :cry:

Здравей zenata,
аз също имам хиперпролактимия. Откриха ми я преди почти 4 год. Цикълът ми е нередовен от много време насам. Отначало го отдаваха на пубертета, но той така си и отиде. След години, когато срещнах мъжа на живота си и решихме да си правим бебе, започнах всеки месец, при закъснение на цикъла ми, да ходя на лекар с надеждата, че съм бременна, но уви...Тогава си направих изследване на пролактина - беше 2750, при допустима стойност 500. Повториха го, но резултатът беше същия. Започнаха се - снимка на главата, нищо не се видя, скенер, и той нищо не показа. Искам да поясня, че всички изследвания, снимки и скенери си ги платих, защото ако беше по здравна каса, трябваше да чакам 6 мес. за скенер. След скенера ми казаха, че ако образуванието в главата ми е много малко, то не може да се види на скенер и трябва да се направи ядрено-магнитен резонанс, който струваше 3 пъти повече от скенера. Това вече беше върхът и аз така и не го направих. Започнах да пия бромокриптин и само след един месец забременях. Родих живо и здраво момченце, което вече е почти на три, но 4-5 мес. след раждането пак започнаха проблеми с цикъла ми. Пак се наложи да мина на бромокриптин за още 6 мес, но го спрях и аз не знам защо. Известно време беше ОК, но сега пак е нередовен. Отново си правих изследвания на пролактина с настройката, че знам какво ще покажат изследванията, какво ще е лечението и как ще ми скара ендокриноложката, че съм спряла бромокриптина ей така и т.н., но за моя най-голяма изненада, той беше в норма. До горната граница, но в норма. Ходих при моя гинеколог и след прегледа се оказа, че сега май естрогена ми не е наред. Омръзна ми да се разправям вече с тези хормони!!! :anger: Забравих да кажа, че преди да забременея тежах 48 кг и никога не съм била дебела, но през бременността качих 22кг, които си останаха на мен и вече 3 г. не мога да ги сваля, каквото и да правя. Пак на хормонална основа!
Аватар
kremucka
нов

Мнениеот zenata » 08 Юни 2007, 12:48

ох, кофти работа...и на мен ми писна от тия хормони - ту един, ту друг :evil:
на мен лекарката ми каза, че понеже е малко повишен, не трябва засега да правя скенер. пия бромокриптин от няколко месеца, но се оказа, че пъроначалната доза е била ниска и от половин месец я увеличих. м/у другото моята гинеколожка каза, че това лечение е ок, но ако до септември не случи събитие трябва да се допълни с още неща :cry: когато имах проблеми със щитовидната жлеза бях доста отслабнала, но сега забелязвам, че съм качила 4-5 кг :cry:
а ти каква доза взимаше?
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот kremucka » 11 Юни 2007, 11:10

Ами в началото дозата бромокриптин, която приемах беше доста голяма - по 4 хапчета на ден, но започнах от половин таблетка, като през няколко дни увеличавах дозата, докато стигна до 4 таблетки дневно. Приемах по толкова може би един месец, направиха ми изследвания, които показаха че пролактина е спаднал под нормата и започнах да намалям дозата, докато стигнах до една на ден. Тогава започнах да забравям да го пия и накрая го спрях. Ако ме питаш защо не мога да ти отговоря, не зная.
Аватар
kremucka
нов

Мнениеот zenata » 03 Авг 2007, 09:15

аз пак да поразровя старата тема, но искам да питам някой дали си е правил ЯМГ? препотъчаха ми, но като видях за какво става въпрос установих, че това изследване не може да бъде направено засега, тъй като имам клаустрофобия, макар и лека, та доста трудно ще ме навреш в тази тръба :evil: но ми е интересно, ако някой е правил, дали те вкарват целия в тръбата или само тиквата :?:
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот Aleksa » 03 Авг 2007, 09:45

Аз съм го правела.Спокойно -хич не е страшно.
Мен ме вкараха цялата,защото се съмняваха за прблем в тялото...при теб предполагам само главата.Ще питам "онзи" човек/за който ти говорех в горните постове/ и ще ти кажа със сигурност :lol:
Не се страхувай, не е страшно 8)
Да ти обясня процедурата-вкарват те в тръбата за около 10-15 мин. максимум,пускат ти музика,има струя със чист въздух,лежиш си удобно-има и паник бутон ако се шашнеш...
Последна промяна Aleksa на 03 Авг 2007, 09:49, променена общо 1 път
Аватар
Aleksa
наш човек

Мнениеот zenata » 03 Авг 2007, 09:47

алекса, мн ти благодаря!!!
да ти кажа ако е цялата - категорично отказвам - ще откача със сигурност :cry:
разбрах, че ти пускат музика и свеж въздух и има паник бутон, а водка дали предлагат :lol:
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот Aleksa » 03 Авг 2007, 10:04

А и още нещо:Това изследване е МНОГО ПО-ДОБРО от скенер!
Всъщност ЯМГ е най-доброто изследванате за човешшкия организъм,защото те гледат снимат и всичко се вижда с най-малка подробност в организма ти,всяко отклонение от нормалното се отчита ... и това само докато си лежиш спойконо в тръбата,без кой знае какво страшни интервениции :lol:
Забравих и нещо друго апарата балко бучи,или по-скоро бумти-малко е изнервящо но свикваш :?
Мне,няма водка :wink:
П.П. Знам,че на децата им слагат упойки...защо не помолиш и за теб :wink:
П.П.П.Извинявай -дезинформирала съм те-няма начн да не те вкарат цялата.Но не се стряскай,преди мен изледваха едно 5 месечно бебе :wink: Няма нищо страшно!
Аватар
Aleksa
наш човек

Мнениеот zenata » 03 Авг 2007, 10:12

дам, знам, че е най-доброто. за упойката - предложиха ми. ще питам дали има на алкохолно-цигарена основа :lol: засега мисля да пробвам със скенер и ако има някакви съмнения - тогава. или ако се окаже, че ти слагат само главата :lol:
Аватар
zenata
VIP

Мнениеот Aleksa » 03 Авг 2007, 10:16

Ма,за какво ще си губиш времето със скенер :? Деазнам за мен е безмислено,направи си доброр изследване и приключи.А ако си под упойка пък грам не се замисляй!!!
Аватар
Aleksa
наш човек

Мнениеот данеста » 03 Авг 2007, 13:42

Включвам се в темата за ЯМР. Преди 20 дни изследваха сина ми на ЯМР. Той е на 9 години и го понесе съвсем нормално. Не са му слагали нито упойка нито нищо, просто легна детето и след 25-30мин. излезе. Каза, че било много шумно вътре, имаше и панинг бутон. Само са му сложили някъкъв колан на главата, че явно е мърдал. Ние го правихме в болница "Лозенец" и съм много доволна и от обслужването и от докторите. Така, че не се притеснявай няма нищо страшно от ЯМР. Успех.
Аватар
данеста
нов

Мнениеот zenata » 09 Ное 2007, 10:18

за да не отварям нова тема ще питам тук:
на мой близък ще правят ЯМР по думи на майка му. той е на 9. но тя се притеснява, че ще му слагат контрастно в-во, което след години можело да даде странични ефекти. но аз не съм чувала при ЯМР да се слага контрастно в-во :? тези, които са си правили - моля да споделят.
четох в нета, но не мога да се ориентирам - има хиляда вида изследвания, вкл. магнитно-резонансна ангиография и магнитно-резонансна образна диагностика, при които би могло :? според мен жената нещо бърка, ама знам ли :?:
Аватар
zenata
VIP

Начало  • Назад към Здравословни проблеми