Купуасу -  хитът на 2018

Купуасу - хитът на 2018

Днес ще ви запознаем с хита на 2018 г. - органичното...

Диета 369

Диета 369

Диета 369 е с доста бързо действие и е хит във...

Лекува ли рефлексологията?

Лекува ли рефлексологията?

Рефлексологията напоследък става все...

6 брилянтни домакински тайни, които всеки трябва да знае

6 брилянтни домакински тайни, които всеки трябва да знае

Независимо дали става въпрос за почистване на...

Продадоха китара на Боб Дилън за 495 000 долара на търг в Ню Йорк

Продадоха китара на Боб Дилън за 495 000 долара на търг в Ню Йорк

Емблематична китара на Боб Дилън бе продадена в...

Учените откриха връзка между мозъка и нивото на доходи

Учените откриха връзка между мозъка и нивото на доходи

Социално-икономическото положение на човека е...

Модератори: Вещица, Bambulka, Rama, Лилит, vesal

Мнениеот Маргарита » 15 Май 2013, 11:21

Е, кажете си мнението: Какви са ВУЗ-овете днес? Защо предпочетохте (вие или децата ви) следване в България? Защо предпочетохте следване в чужбина? Може ли да се каже категорично, че следването в чужбина е по-добрият вариант? Какво е качеството на нашите ВУЗ-ове? Добър ли е вариантът следване тук - специализация навън, или по-добре направо да се започне навън? Не е ли притеснително влизането само с оценка от дипломата в доста чуждестранни университети? Можем ли да отпишем с лека ръка всички български университети, или това е само мит?
Сигурно ще се появят и други въпроси, ще ми е интересно да чуя всяко мнение. Искам да усетя атмосферата, нагласите. Наясно съм, че са субективни, но все пак биха ми дали една по-ясна представа. Преди 2-3 години доста съфорумки показаха едни красиви абитуриенти тук - как са сега децата, доволни ли са от избора си, промениха ли го, какви са плановете им... Каквото се сетите, всичко ми е интересно :P
Маргарита
VIP

Мнениеот Viv » 15 Май 2013, 18:49

Моето мнение, Марго, е че ВУЗ-овете не са това, което бяха. И което би трябвало да бъдат, поне по моите представи. Говоря за тези в България.
По това, което чувам - други майки са на подобно мнение.
Работя с млади хора - студенти-задочници.Те също го споделят.
Образованието е... формално. :evil: Но без него не може :nod:
За да се случват нещата - пишете...
Аватар
Viv
наш човек

Мнениеот Блум » 16 Май 2013, 07:53

Марги, извинявай. Само ще спомена нещо и бягам :D .

Според мен е важно при образованието да се подбере заведение, където ще развият и двете части на мозъка на детето. В повечето ВУЗове се залага на лявата част. Поднасят се знания, ти ги четеш, запомняш и на изпита възпроизвеждаш. Получаваш шест. И толкова. Довършва се започнатото в средното училище. Дясната част не се стимулира. Творческата част. И се получава тотален дисбаланс в детето.

Повечето резултати в Бг са следствие именно на това.

Има учебни заведения, които стимулират и двете полукълба, но те са в чужбина. Поне аз не знам за тук.

Успех на дъщеря ти :thumbsup:
И нямам страх от нищо, защото Ти си с мен.

www.youtube.com/watch?v=60hYX8ssBm4
Аватар
Блум
наш човек

Мнениеот Tonita » 16 Май 2013, 10:59

Моето мнение - добре на теория. Трябва да се наблегне много сериозно на практиката.
Кои са учебните заведения в чужбина които развиват мозъка двустранно? Имаш ли списък някакъв?
Колкото повече, толкова повече ...
Аватар
Tonita
VIP

Мнениеот Блум » 16 Май 2013, 11:28

Tonita написа:Моето мнение - добре на теория. Трябва да се наблегне много сериозно на практиката.
Кои са учебните заведения в чужбина които развиват мозъка двустранно? Имаш ли списък някакъв?

:D Не ми се ще и тук да се превърне в арена.
Затова ще бъда постна. На мен лично ми допада философията на Д-р Нидо Кюбейн(Академия Хай Пойнт). Също университетите от Бръшляновата лига. Има и други. Това с полукълбата е на почит в Щатите. За Европа не съм добре запозната. Може би в Швайцария.

В Бг Always( +PISANationalCenter) се опитват да правят нещо за средното образование.
Последна промяна Блум на 16 Май 2013, 12:38, променена общо 1 път
И нямам страх от нищо, защото Ти си с мен.

www.youtube.com/watch?v=60hYX8ssBm4
Аватар
Блум
наш човек

Мнениеот Ружa » 16 Май 2013, 12:37

,
Последна промяна Ружa на 26 Юни 2016, 19:17, променена общо 1 път
Ружa
наш човек

Мнениеот Bambulka » 16 Май 2013, 12:55

ВУЗ-овете са си ВУЗ-ове и тук, и навън. И сред едните, и сред другите има такива, които дават качествено образование и други, за които реализацията на по-късен етап на получилите диплома не е от значение.
Според мен изборът на ВУЗ е сбор от амбициите на кандидата, финансовите възможности на родителите и не на последно място от това къде вижда себе си след 5-10 години студентът. Ако той вижда себе си в България и една българска диплома може да му свърши същата работа каквато чужбинската, защо е нужно да учи навън?!...
Ако пък е решил да устройва себе си зад граница, ще е загуба на време да се напъва в роден университет, защото е твърде вероятно тукашната му диплома да не бъде призната извън пределите на страната.
За мен това е основополагащото при избора на университет :arrow: ясна позиция какво и къде искам да го правя.
Щастието е добро здраве и лоша памет!
Аватар
Bambulka
наш човек

Мнениеот Rama » 16 Май 2013, 14:49

Ружита, благодаря ти, че сподели с нас тази реч.
Иван Илчев ми е преподавал по време на първото ми следване, което определено ме радва.

И се радвам, че и двете ми висши образования са в Университета.
Аватар
Rama
VIP

Мнениеот Dama Karo » 16 Май 2013, 16:28

Привърженик съм на философИята, че ако можеш да си позволиш по-добро, е глупаво да се задоволиш с не-толкова-добро. За всичко!
Ако има възможност и желание човекът да учи в свестен университет навън, защо трябва да учи в Бг?! Абсолютно с реда на нещата е, децата да учат в различни държави за бакалавър и магистър. И да си избират първо програмата, която ги интересува, и оттам да тръгнат да избират университет и държава, които ги предлагат... ако решат след време да се върнат, или да продължат да пътуват и работят - дайте им право на избор.
Защото има огромна разлика между тези, които са живели на други места, и тези, които са си били все в своята държава. Не просто да пътуват - а да живеят, да се приспособяват и да успеят! Това е жизнен опит, който не може да се добие по друг начин. И е очеизваден!
Ако имате възможност, не си ограничавайте децата! Това е най-ценния подарък, който можете да им направите.
Няма да коментирам разликите между Бг и добрите чужди университети, важно е децата да се чувстват добре. Не ние - родителите :mrgreen:
people are lonely because they build walls instead of bridges
Аватар
Dama Karo
наш човек

Мнениеот Trash » 17 Май 2013, 10:49

Маргарита написа:Преди 2-3 години доста съфорумки показаха едни красиви абитуриенти тук - как са сега децата, доволни ли са от избора си, промениха ли го, какви са плановете им...

Не съм показвал абитурентката щото не съм бил сред вас тогава, но съм в същата група. :lol:
Сега сме на финалната права.. демек, дипломни работи, изпити и т.н... даже ме изръсиха и за абсолвентски бал. :mrgreen:
Като цяло не и беше хич лесно, записа и втора специалност... но лично мен това дето най ме притесни, ами за да зачетат годината за приключена, задължително трябва да ходят на стаж.
Прощавайте но университета не прави нищо.. всеки да се спасява поединично.. няма нищо уредено, ей така да ги пратят на стаж организирано.. тц..
Куриозното беше че аз и жената почнахме да търсим връзки насам натам, белким я вземат някъде да си изкара стажа... мъка ви казвам, не е истина просто. :roll:

Добре де, скоро ще завърши и кво от това... къде ще иде да работи не е ясно, перспективите клонят към нула... и кво праим, дълбоко се замисля за чужбина.
Само че там освен черна работа, за друго никой не ги търси... и те така.
Най вероятно ще продължи да учи магистратура, пък ще видим.

р.с. Догодина ме чака същото упражнение с малката.. абитурентски, приемни... и изобщо главата от сега ми пуши.. ма то повторението е майка на знанието. :lol:
Уф... само да сме живи и здрави и те и ние, пък квото дойде!!! :lol:
Destruction - Thrash Till Death
http://www.youtube.com/watch?v=P3_lyofHrbg
Аватар
Trash
приятел

Мнениеот marapepelia6ka » 17 Май 2013, 18:12

Trash написа:
Добре де, скоро ще завърши и кво от това... къде ще иде да работи не е ясно, перспективите клонят към нула... и кво праим, дълбоко се замисля за чужбина.

Причината поради, която избрахме обучение в чужбина. Приликата е, че и тук стажа е задължителен, разликата, че го осигурява учебното заведение. И за черната работа си прав (има изключения по-принцип) ако си с българска диплома. Т.е. другото основание за образование извън България. Ако не пожелае да се върне, поне ще работи това за което е учила.
Аватар
marapepelia6ka
VIP

Мнениеот Viv » 18 Май 2013, 16:00

Dama Karo написа:Привърженик съм на философИята, че ако можеш да си позволиш по-добро, е глупаво да се задоволиш с не-толкова-добро. За всичко!
Ако има възможност и желание човекът да учи в свестен университет навън, защо трябва да учи в Бг?!
Защото има огромна разлика между тези, които са живели на други места, и тези, които са си били все в своята държава. Не просто да пътуват - а да живеят, да се приспособяват и да успеят! Това е жизнен опит, който не може да се добие по друг начин. И е очеизваден!
Ако имате възможност, не си ограничавайте децата! Това е най-ценния подарък, който можете да им направите.
Няма да коментирам разликите между Бг и добрите чужди университети, важно е децата да се чувстват добре. Не ние - родителите :mrgreen:

Каро, нали се сещаш, че "свестен университет навън" означава доста пари. Сега - има семейства, за които това става самоцел и се впряга цялото домочадие. Четох една книжка такава : "Как "вредих" синовете си в Харвард?" на един научен сътрудник, който описваше точно това - как години наред всички в семейството работят за тази цел. Разбира се, в постсоциализма, на гарантираните си работни места.
Ако имам възможност - малкият ми син ще следва навън.Но не на всяка цена, която да ми идва в повече.
За да се случват нещата - пишете...
Аватар
Viv
наш човек

Мнениеот Eva_88 » 18 Май 2013, 21:13

Viv написа:Каро, нали се сещаш, че "свестен университет навън" означава доста пари.

В САЩ има много стипендии и начини да се плаща по-малко. Важна е специалността, не университета, гледаш ранговете на специалността. Има публични университети, които са по-добри от айви лигата. Търсиш университет от т.нар. обществена айви лига, гледаш да си малцинство т.е. не кандидатстваш където има много други българи или източно-европейци, изкарваш високи резултати на изпитите, пишеш невероятно есе, намираш си супер препоръки и т.н. Можеш да си по разни програми "работи и учи" за допълнителни пари за ежедневни разходи. Вярно е, че трябва много работа по събиране на информация и писане, но това е положението дори за самите американци.

Аз трудно се адаптирах, не ми се мисли какво би било ако бях на 18-19 години. Мисля, че има разлика в това да си пратиш детето в Европа и някъде в САЩ.
Eva_88
наш човек

Мнениеот mimon4e » 14 Юли 2013, 13:16

качеството на ВУЗ-овете е под всякаква критика, но пък висшето си е задължително за всеки малд човек. Освен това ти се налага да минеш една камара допълнителни курсове, особено за езици като английски, немски, примерно като тези тук http://logos-bg.com/course/lang/german/ .Ако нямаш пари за следване в чужбина, какво да правиш - учиш в България и стискаш палци да не си изгубиш 4-5 години от живота и маса пари
Последна промяна mimon4e на 02 Юли 2014, 19:29, променена общо 1 път
mimon4e
нов

Мнениеот Marchela_1 » 15 Юли 2013, 09:11

Trash написа:
Маргарита написа:Преди 2-3 години доста съфорумки показаха едни красиви абитуриенти тук - как са сега децата, доволни ли са от избора си, промениха ли го, какви са плановете им...

Не съм показвал абитурентката щото не съм бил сред вас тогава, но съм в същата група. :lol:
Сега сме на финалната права.. демек, дипломни работи, изпити и т.н... даже ме изръсиха и за абсолвентски бал. :mrgreen:
Като цяло не и беше хич лесно, записа и втора специалност... но лично мен това дето най ме притесни, ами за да зачетат годината за приключена, задължително трябва да ходят на стаж.
Прощавайте но университета не прави нищо.. всеки да се спасява поединично.. няма нищо уредено, ей така да ги пратят на стаж организирано.. тц..
Куриозното беше че аз и жената почнахме да търсим връзки насам натам, белким я вземат някъде да си изкара стажа... мъка ви казвам, не е истина просто. :roll:

р.с. Догодина ме чака същото упражнение с малката.. абитурентски, приемни... и изобщо главата от сега ми пуши.. ма то повторението е майка на знанието. :lol:
Уф... само да сме живи и здрави и те и ние, пък квото дойде!!! :lol:

+1.Аз съм на същото мнение.Затова е най-добре,ако детето иска да се устройва в чужбина да си вземе образованието там.и това,че родителите трябва да са с възможности-не е вярно.Има си начини - степендий,държавни кредити,осигуряване на почасова работа от университетите и др.Въпроса е на детето колко му "стиска" да направи всичко това само.Иначе тук според мен няма достатъчно практически занимания по специалностите.Повечето е теория и нещата като цяло се променят много бавно.За мен най-доброто за момента е образованието, получено в чужбина.След това можеш да работиш там по специалността,а може след време да се върнеш и у нас.Важното е да имаш необходимите умения. :nod:
Аватар
Marchela_1
наш човек

Мнениеот Маргарита » 26 Юли 2013, 12:01

Маргарита
VIP

Мнениеот vvaallyyaa » 26 Юли 2013, 16:54

що се чудиш, Марго 8) докато парите вървят след студент, ще е така :retard:
:arrow: парите за 1 ученик са 1300-1400лв, а за студент- 600;
:arrow: броя ВУЗ-ове е непроменен от години;
:arrow: броя на учениците всяка година пада...е :roll:
:arrow: все повече българчета заминават в странство;

докато първото и второто не се променят и парите да зависят от реализацията на завършващите, а не от броя на приетите :\

самата аз бях смаяна, че в една- подчертавам- в една специалност във ВУЗ преди година бяха приети 14 групи по 40 човека :mrgreen:

а т`ва е от суратдувар :mrgreen:
Разследващите "удавянето" на митрополит Кирил явно са завършили Варненски свободен университет, където за миг да си изтървеш личната карта и вече си записан.

какво да кажа :|
Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и Вселената. За второто не съм съвсем сигурeн...
Алберт Айнщайн
Аватар
vvaallyyaa
VIP

Мнениеот KFresh » 15 Фев 2014, 18:04

Trash написа:Като цяло не и беше хич лесно, записа и втора специалност... но лично мен това дето най ме притесни, ами за да зачетат годината за приключена, задължително трябва да ходят на стаж.

С тези стажове е кофти работата! В повечето университети не само не уреждат стаж, но и понякога пречат административно, не приемат конкретния стаж и т.н.
Другото гадно е, че повечето работодатели използват стажантите за евтина или безплатна работна ръка (май вече стана задължително да се заплаща стажа...ама не съм сигурна...но дали е, или не е - все тая, заплащането ще е минимално :) ). Раелно, нищо не научаваш на този стаж...само си губиш времето да свършиш на някой работата, която е толкова безсмислена или досадна, че няма кой друг от служителите да я свърши.
Аз моят стаж си го карах в чужбина...и съм доволна. :) Научих много, като видят някой, че е добър в нещо - му дават точно това да прави, използват потенциала му (което е добре и за работодателя, и за служителя). Даже се харесахме с работодателя и реших да остана за много по-дълго време, отколкото бях решила в началото. Удължих си малко следването, но си заслужаваше.

Trash написа: Добре де, скоро ще завърши и кво от това... къде ще иде да работи не е ясно, перспективите клонят към нула... и кво праим, дълбоко се замисля за чужбина.

Това с реализацията също е голям проблем. Голям процент от хората с образование не работят по специалността си...което е много зле...пак, включително и за работодателите. :(
В чужбина някъде би могла да се реализира, не само с "черна работа", може да се намери някаква добра възможност. Там единствено има един голям минус - това, че си далеч от близки и от семейство, а също и, че си в чудо общество и винаги ще си останеш чужденец. Някои хора това по-трудно го понасят психически. За да се мисли за нещо такова - трябва тя, самата, наистина да го иска...и да е готова и за трудностите. Ако е такъв тип човек, че може да се справи с трудностите от едно заминаване и реализиране в чужбина - това би бил добър вариант за нея. ;) Но...вие ще си прецените.
Пожелавам ти да са ти живи и здрави и двете момичета, пък ако се и реализират професионално - още по-добре! :)
Аватар
KFresh
наш човек

Мнениеот MladMerindjei » 16 Фев 2014, 11:12

KFresh написа:
Trash написа:Като цяло не и беше хич лесно, записа и втора специалност... но лично мен това дето най ме притесни, ами за да зачетат годината за приключена, задължително трябва да ходят на стаж.

С тези стажове е кофти работата! В повечето университети не само не уреждат стаж, но и понякога пречат административно, не приемат конкретния стаж и т.н.
Другото гадно е, че повечето работодатели използват стажантите за евтина или безплатна работна ръка (май вече стана задължително да се заплаща стажа...ама не съм сигурна...но дали е, или не е - все тая, заплащането ще е минимално :) ). Раелно, нищо не научаваш на този стаж...само си губиш времето да свършиш на някой работата, която е толкова безсмислена или досадна, че няма кой друг от служителите да я свърши.
Аз моят стаж си го карах в чужбина...и съм доволна. :) Научих много, като видят някой, че е добър в нещо - му дават точно това да прави, използват потенциала му (което е добре и за работодателя, и за служителя). Даже се харесахме с работодателя и реших да остана за много по-дълго време, отколкото бях решила в началото. Удължих си малко следването, но си заслужаваше.

Trash написа: Добре де, скоро ще завърши и кво от това... къде ще иде да работи не е ясно, перспективите клонят към нула... и кво праим, дълбоко се замисля за чужбина.

Това с реализацията също е голям проблем. Голям процент от хората с образование не работят по специалността си...което е много зле...пак, включително и за работодателите. :(
В чужбина някъде би могла да се реализира, не само с "черна работа", може да се намери някаква добра възможност. Там единствено има един голям минус - това, че си далеч от близки и от семейство, а също и, че си в чудо общество и винаги ще си останеш чужденец. Някои хора това по-трудно го понасят психически. За да се мисли за нещо такова - трябва тя, самата, наистина да го иска...и да е готова и за трудностите. Ако е такъв тип човек, че може да се справи с трудностите от едно заминаване и реализиране в чужбина - това би бил добър вариант за нея. ;) Но...вие ще си прецените.
Пожелавам ти да са ти живи и здрави и двете момичета, пък ако се и реализират професионално - още по-добре! :)

А когато си чужденец в собствената си държава? Нали затова повечето заминават..
Аватар
MladMerindjei
приятел

Мнениеот vitana » 01 Ное 2017, 22:33

Явно проблемът не е само в реализацията след следването, а и за това как ще се издържаш по време на следването в България. Почти задължително е да работиш след първи курс. Мама и тате са до време с издръжката. Аз започнах да работя през втората година от университета, като успявах да си взема изпитите навреме, но и с помощ. Каквито и курсови работи, казуси, есета, реферати, презентации, проекти, доклади да са ми изисквали, ги давах на един специализиран сайт http://kursoviraboti.com и там ми ги изготвяха. Даже и дипломната работа ми направиха. И съвсем не съжалявам - така успях да си запазя работата и след като се дипломирах, я работих, докато си намеря по специалността доста по-платена. Така че всичко зависи от това как ще си организираш времето и е важно да има кой да ти помогне в по-трудните моменти.
Аватар
vitana
нов

Мнениеот MissAglaya » 18 Фев 2018, 10:24

Определено има коренна разлика от преди и сега, като нещата май са се влошили до голяма степен.
MissAglaya
нов

Мнениеот optimeon » 19 Фев 2018, 13:43

Със сигурност е така. И например СУ вече не е толкова престижен както преди!
bulgarian lawyers, каско калкулатор, пари на заем онлайн, Международни куриерски услуги
optimeon
нов

Начало  • Назад към Общество